GSP SPECIAL  »  MEDIA  »  CM 2014 / MEDIA

Eliminarea Italiei de la Mondial urmărită de 1,2 milioane de români! Vezi cifrele meciurilor de ieri

Articol de - Publicat miercuri, 25 iunie 2014 00:00 / Actualizat miercuri, 25 iunie 2014 12:29

Preşedintele Federaţiei Italiene de Fotbal, dar şi antrenorul echipei naţionale, Cesare Prandelli şi-au anunţat demisia din funcţie imediat după eliminarea Italiei de la Campionatul Mondial din Brazilia.

Înfrîngerea cu 1-0 în faţa celor din Uruguay a fost lider de audienţă în România, chiar dacă a înregistrat un scor mult mai mic decît primele 10 partide din topul clasamentului. Partida jucată la Natal a fost urmărită la nivel naţional de 1,2 milioane de telespectatori (6,6% rating şi o cotă de piaţă de 17,1%).

În acelaşi timp pe TVR 2 avea loc meciul dintre Costa Rica şi Anglia. Partida a înregistat o audienţă foarte slabă, de doar 137.000 de telespectatori la nivel naţional. Chiar şi aşa nu este cea mai slabă audienţă a turneului final, meciul dintre Australia şi Spania, fiind codaşă la acest capitol (129.000 de telespectatori).

Totuşi, minutul de aur al partidei pierdute pe final de Italia s-a întregistrat puţin înainte de fluierul de final al arbitrului. La ora 20:54, 2,3 milioane de români erau cu ochii pe micile ecrane ale Televiziunii Române. De partea cealaltă, meciul dintre Costa Rica şi Anglia a înregistrat minutul de aur la ora 19:43, atunci cînd doar 234.000 de telespectatori se uitau pe TVR 2.

ITALIA-URUGUAY / COSTA RICA-ANGLIA
»»»

Şi meciurile difuzate de TVR 1 şi TVR 2 de la ora 23:00 au obţinut cifre care nu au reuşit să urce în topul meciurilor de la acest Mondial. Partida dintre Grecia şi Coasta de Fildeş, care i-a trimis pe eleni în optimi a fost urmărită la nivel naţional de 753.000 de telespectatori de la nivel naţional (4,1% rating şi o cotă de piaţă de 15,1%), fiind lider de audienţă.

Principalul urmăritor, Antena 3 a fost urmărit în acelaşi interval orar (23:00 - 00:53), de 613.000 persoane. Partida televizată de TVR 2, Japonia- Columbia a fost urmărită de 209.000 persoane, obţind o cotă de piaţă de 4,2% şi un rating de 1,1%.

Minutul de aur al celor două partide terminate cu victoria Greciei, respectiv a Columbiei s-a înregistrat la 23:07 pentru primul meci, atunci cînd 1 milion de români erau cu ochii pe TVR 1. Meciul Japonia-Columbia a avut minutul de aur la 23:24, cînd aproximativ 300.000 de telespectatori de la nivel naţional se uitau la partida desfăşurată la Cuiaba.

GRECIA-COASTA DE FILDEŞ / JAPONIA-COLUMBIA

CITEŞTE ŞI:
- Audienţele complete pentru primele 10 zile de la Campionatul Mondial din Brazilia
- Meciul Spaniei cu Australia, cea mai slabă audienţă de la startul Campionatului Mondial!