4X4

Articol de GSP - Publicat luni, 10 noiembrie 2008 00:00

REAL MADRID - MALAGA 4-3
Higuain a înscris toate golurile campioanei, care a remontat incredibil

Gonzalo Higuain a "explodat". Profitînd de apatia "legendei" Raul şi de desele probleme medicale ale lui Van Nistelrooy (olandezul va sta iar două luni), atacantul argentinian a ieşit din umbră şi şi-a cîştigat un loc de vază la Real. De şansa oferită ştie să profite cu goluri.

Convingător rămîne meciul cu Malaga. În momentele în care madrilenii şchiopătau, favorizînd intrarea oaspeţilor în avantaj, apărea jucătorul de 20 de ani şi repara situaţia. ;) Şi la 0-1, şi la 1-2, dar în special la 2-3, cînd a înscris de încă două ori pentru un 4-3 cu atît mai incredibil cu cît campioana a jucat în "10" din minutul 43. Eliminat fusese Sergio Ramos, aflat  la al 8-lea "roşu" în cei 3 ani şi jumătate de cînd e "blanco".

Cele patru goluri de sîmbătă, o premieră în cariera sa, l-au ajutat pe Higuain să ajungă golgeterul la zi al trupei lui Schuster, cu 9 reuşite. O confirmare că investiţia de 13 milioane de euro făcută în el în 2007, cînd a fost luat de River, devine profitabilă.

FC BARCELONA - VALLADOLID 6-0
Eto'o a contribuit cu patru reuşite într-o repriză la noul festival "blaugrana"

La doar cîteva zeci de minute după seria lui Higuain, Samuel Eto'o i-a dat madrilenului o replică pe măsură. Iute, nesătul, letal, "vîrful" Barcelonei a înscris tot patru goluri. A fost însă mai grăbit, terminîndu-şi porţia încă de la pauza partidei cu Valladolid, 6-0, al 3-lea set făcut de catalani în actuala Primera  :O după 6-1 la Gijon şi cu Atletico. Ultima dată cînd cîte un jucător de la Real şi de la Barca au punctat de 4 ori în aceeaşi etapă se întîmplase în sezonul 1991-'92, autori Hierro, respectiv Stoicikov.

În dizgraţie în primăvară, alături de Ronaldinho şi Deco, Eto'o e singurul ce a rezistat în "Camp Nou". Încrederea acordată o plăteşte cu goluri. Multe goluri. Cu cele de sîmbătă, camerunezul a atins un prag extraordinar, de 13 reuşite în 10 etape. Cea mai bună perioadă a sa în tricoul "blaugrana" o ajută şi pe Barca, ajunsă deja la 34 de goluri. Această cifră, după 10 runde, n-a mai fost atinsă în Spania de 50 de ani.