INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ANGLIA » ASTON VILLA - CHELSEA 2-1

A doua rocadă

Articol de - Publicat duminica, 18 octombrie 2009 00:00

Bătută din două faze fixe, Chelsea i-a cedat iar şefia clasamentului lui Manchester United

Duş rece pentru Chelsea, ieri, la Birmingham: 1-2. O înfrîngere care, coroborată cu victoria lui Manchester United pe Old Trafford, 2-1 cu Bolton, îi costă pe albaştri şefia clasamentului. Pentru a doua oară în acest sezon.

Aşa cum începuse, cu gol marcat relativ repede de Drogba, nimeni n-ar fi crezut că echipa lui Carlo Ancelotti va ceda în final toate punctele. Nici măcar atunci cînd, la un corner, fundaşul central al lui Villa, Dunne, l-a bătut pe portarul Cech cu o lovitură de cap bine ţintită.

Chelsea n-a învăţat însă nimic din această greşeală. Şi, la 7 minute după pauză, a păţit-o din nou, la capătul unei faze trase parcă la indigo.  Iarăşi un corner bătut de Ashley Young, Cech iese greşit şi celălalt apărător central al gazdelor, Collins, face 2-1.

Chiar şi aşa, pînă la final, oaspeţii au avut suficiente şanse măcar pentru a egala.

Dar Deco şi Anelka au irosit ocazii rarisime.

FLASH

SUNDERLAND - LIVERPOOL 1-0
Păcăliţi de-un balon
Criza lui Liverpool se adînceşte. Ieri a pierdut la Sunderland (0-1) şi a coborît pe locul 8 în ierarhia Premier League, punîndu-i scaunul în pericol managerului Rafa Benitez. Culmea e că golul încasat "cormoranii" i-l "datorează" unui fan de-al lor. Acesta a aruncat un balon roşu pe teren, care a ajuns pe traiectoria mingii expediate de Darren Bent. După ciocnire (foto), balonul s-a dus în bară, iar mingea în plasa porţii unui Reina complet derutat.