Comentarii (30)
Heiheiargesul1987
Heiheiargesul1987  •  29 Decembrie 2022, 15:48

La ce meci s a uitat Batistuta ? Increzut a fost si in teren (poate d-asta nu a castigat nimic cu Argentina), increzut pare ca a si ramas. Au avut doua mari ocazii, una in prima repriza , alta in debutul reprizei a doua, ambele aparate si rezolvate de Prunea (apropo, cei care il injurati pe Prunea, poate ati uitat). In rest, nimic cu adevarat de neoprit. Golurile lor au fost marcate dintr un penalty inexistent si o greseala de portar (aici tot Prunea). De partea cealalta Romania a inscris de 3 ori, toate cele 3 goluri fiind absolut superbe si pe genericele multor editii ulterioare, iar in prima repriza am mai avut doua mari ocazii prin Gica Popescu, plus inca una cu Ilie Dumitrescu singur cu Islas. Ca sa nu mai vorbim ca am mai avut vreo 2 sanse, suturi periculoase si in repriza secunda (in afara de gol). Deci...cum facem, domnule Batistuta? Si as mai intreba ceva : Dupa mintea lui, un joc care s-ar fi desfasurat asa cum povesteste el ca s-a desfasurat, ar mai fi fost apoi considerat cel mai frumos al competitiei si unul dintre cele mai frumoase din istorie? Evident ca nu. Asa ca, lasati gargara. Atunci, in 1994, va bateam cu tot cu Maradona in teren.

gery76
gery76  •  13 Aprilie 2012, 19:22

-Mai spunea cineva ca oricum Brazilia ne scotea oricum,eu nu cred ca era un meci simplu pentru brazilieni,care din punctul meu de vedere in 1994 au avut una cintre cele mai fade si lipsite de stralucire echipe din prezenta lor la mondiale,avand un noroc imens cu forma incredibila a cuplului Romario -Bebeto,in rest un mijloc lipsit de inventivitate si stralucire cu 2 inchizatori limitati tehnic Dunga si Mauro Silva si 2 mijlocasi ofensivi lipsit de farmec dar foarte muncitori Zinho si Mazinho. -Paradoxal singurul compartiment foarte tare erau fundasii ,lateralii exceptionali-Jorjinho si Branco si un fundas central calit in Italia ,Aldair foarte puternic si excelent la jocul aerian!

gery76
gery76  •  13 Aprilie 2012, 19:16

Batigol este subiectiv,dar este si normal,caci si noi spunem ca am fost la un pas de semifinale,iar daca cu Argentina si Sua am fost superiori,in meciul cu Suedia daca suntem corecti cu noi insine trebuie sa recunoastem ca desi porneam favoriti,Suedia a fost mai buna in meciul direct,echipa suedeza ce a avut a 2-a generatie ca valoare din istoria ei dispunea de fotbalisti exceptionali precum Brolin,K.Andersson,Schwartz,Thern,R.Nilsson. -Romania ,timp de 10-11 ani s-a bazat pe coloana vertebrala a echipei formata din Hagi,Popescu si Petrescu,langa care ,au stralucit in in '90 Lacatus sau Rotariu,'94 Dumitrescu si Raducioiu,in '98 AD.Ilie ,Dorinel si Moldovan si exemplele pot continua.

alexiss79
alexiss79  •  13 Aprilie 2012, 18:00
Postat de je__ pe 13 Aprilie 2012, 16:18

Asa este! Din pacate nici antrenori de valoare nu mai avem, precum Lucescu care formase acea nationala si precum Iordanescu, care avea meritul ca avea un noroc iesit din comun, urmare probabil si a rugaciunilor intense de dinaintea si mai ales din timpul meciului!

nu stiu daca rugaciunile erau decisive..la urma urmei Dumnezeu ne iubeste pe toti la fel.....eu cred ca era o echipa omogena, inchegata, muncitoare, care se daruia pe teren si era pregatita bine de asemenea batalii. Des ma uit pe youtube la filmuletele puse de Cristi Otopeanu cu Steaua, Dinamo si nationala in anii 80-90...si sincer cu mici exceptii se vedea fotbal adevarat cu pase si devierii, cu suturi adevarate, fotbal jucat cu pasiune si sistem de un Hagi, Lacatus, Mateut, Boloni, T.Stoica, Sabau, Rotariu, Lupu si multi altii..... doar un exemplu: ://www.youtube.com/watch?v=AKAMBA4v7B4 A fost candva ca niciodata...........................

aleosa
aleosa  •  13 Aprilie 2012, 17:53

A fowst unul din marii atacanti pur sange. Bizar pentru Argentina, atunci cand a avut o nationala mediocra (minus Diego), a castigat trofee. Dupa, cand echipa era cu adevarat mare si creditata cu sansa la titlu, s-au oprit in cel mai bun caz si in general in sferturi. Oricum echipa din '94 a fost una de referinta, cu Maradona, Redondo, Bati, Balbo, Claudio, Sensini, Simeone, Chamot etc., ceea ce face din performanta alor nostri ceva de domeniul sf-ului in vremurile actuale, atat de sarace in fotbal adevarat la noi.

je__
je__  •  13 Aprilie 2012, 16:18
Postat de alexiss79 pe 13 Aprilie 2012, 14:54

imi e teama ca nu o sa mai prindem vreodata o asemenea echipa a nationalei......pentru ca acea generatie s-a format cu 7-8 ani inainte, a fost o munca depusa meticulos cu anii in urma si roadele culeganduse cu acel mondial din 94, care defapt a fost apolgeul. Acum insa pentru a mai avea asa o echipa trebuiam sa incepem cu anii in urma, si asta nu s-a intamplat....si nici acum nu se intampla

•  13 Aprilie 2012, 15:04
Postat de saviola2_8 pe 13 Aprilie 2012, 14:47

nici vorba de penalti la batigol, didi prodan l-a marcat fara greseala, la faza penaltiului e drept a alunecat putin prodan insa nici vorba de penalty!ce jucatori aveam doamne, hagi era in primi 3 din lume la ora aia daca nu chiar no1, daca romania ajungea in semifinale cu siguranta hagi lua balonul de aur! asa a castigat sotihckiv, raducioiu era letal, ilie dumitrescu magnific! cand o sa mai avem noi jucatori ca aia? sa nu mai zic la fel de belo sau de popescu, acum in aparare stam ok dar de la mijloc in sus suntem cam praf, e bine ca-l avem pe mutu :( tin minte niste declaratii ale brazilienilor inainte de sferturi le era TEAMA de romania! iar acum sunt pe 50 in lume...:(((

Pierluigi Pairetto, condamnat la 1 an si 11 luni de inchisoare pentru responsabilitate in cazul Calciopoli... deci iti dai seama ce om corect e..

alexiss79
alexiss79  •  13 Aprilie 2012, 14:54

alexiss79
alexiss79  •  13 Aprilie 2012, 14:51

Batistuta nu trebuie sa regrete acel meci....pentru ca Romania a dat lectii de fotbal la acel turneu final...imi aduc aminte ca comentatorul german TV de la acel meci, Marcel Reif ( comentator la Sky in ziua de astazi ) a spus dupa golul 3 al romaniei urmatoarele: " Prieteni, scrieti cartiile de fotbal dinou....." iar la finalul meciului a spus: " Regele a murit....traiasca regele " Era vb. de Maradona si de Hagi!!!

saviola2_8
saviola2_8  •  13 Aprilie 2012, 14:47
Postat de new_philips pe 13 Aprilie 2012, 13:56

hai, hai..ca exagerezi.noi om fi dat 3 suturi pe poarta, dar voi ati dat doar 2:) dintre care unul dintr-un penalti fortat si usor acordat.si la ce goluri frumoase v-am dat nici n-ar mai trebui sa pui problema asa.