INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  DEPORTIVO ALAVES - OSASUNA

Deportivo Alaves - Osasuna 0-2, cu Ianis Hagi pe teren 55 de minute » Ratarea românului a cântărit DECISIV

Ianis Hagi, în dreapta, în Deportivo Alaves - Osasuna // foto: Guliver/gettyimages

Articol de - Publicat duminica, 01 octombrie 2023 17:08 / Actualizat duminica, 01 octombrie 2023 19:24

Cu Ianis Hagi (24 de ani) pe teren 55 de minute, Deportivo Alaves a fost învinsă de Osasuna, scor 0-2, în etapa 8 din La Liga.

Pentru a doua etapă la rând, tot acasă, de această dată cu Osasuna, Ianis Hagi a fost titular la Deportivo Alaves.

Decarul alb-albaștrilor a fost extrem de activ în prima parte, îndeosebi în primele 20 de minute, când deja expediase 3 șuturi spre poarta adversă, două foarte periculoase, însă fără efect pe tabelă.

Ianis s-a zbătut, s-a repliat și în apărare, dar cei care au lovit au fost oaspeții. Arnaiz a deschis tabela în minutul 36 cu un supergol, o execuție de la distanță la care Sivera n-a avut ce face.

Deportivo Alaves - Osasuna 0-2, cu Ianis Hagi pe teren 55 de minute

La pauză s-a intrat cu scorul de 0-1, dar Deportivo avea speranțe că va întoarce scorul. Gazdele au avut o șansă uriașă pentru a reușit asta chiar prin Ianis Hagi, dar românul a ratat singur cu portarul în minutul 48!

Ianis a fost servit excelent, dar execuția lui din doar câțiva metri a fost blocată de Sergio Herrera, desemnat omul meciului la final. Ratarea lui Hagi a fost extrem de costisitoare. Pe contraatac, Osasuna a obținut eliminarea lui Antonio Blanco, pentru un fault din postura de ultim apărător.

Acea ratare i-a fost „fatală” lui Ianis. În minutul 55, antrenorul Luis Garcia l-a înlocuit cu Benavidez.

Cu om în minus, Deportivo a mai clacat o dată pe final, în minutul 90, când Ante Budimir a înscris din pasa lui Juan Cruz.

Deportivo Alaves rămâne cu doar 7 puncte adunate în primele 8 etape ale sezonului. Doar două puncte o despart pe echipa lui Ianis de locurile retrogradabile.

FINAL » Deportivo Alaves - Osasuna 0-2

• În minutul 55, la 7 minute după ratarea care poate să fi pecetluit soarta meciului, Ianis a fost scos de pe teren.
  • min. 48: ocazie URIAȘĂ pentru Ianis Hagi. Singur cu portarul, servit în fața porții, românul nu l-a putut învinge pe Sergio Herrera. Oaspeții au plecat pe contraatac, iar Antonio Blanco și-a doborât adversarul din postură de ultim apărător, astfel că a fost eliminat!
  • min. 18: cea mai mare ocazie a lui Ianis de până acum. Servit în partea dreaptă a careului de Guevara, Hagi a preluat și a încercat să finalizeze la colțul lung, dar a șutat la o palmă de poartă.
  • min. 9: Ianis încearcă din nou poarta. Situat puțin în afara careului, românul a șutat mult peste, cu piciorul drept.
  • min. 5: Hagi a șutat direct pe poartă din lovitură liberă. Decarul a încercat colțul scurt, dar portarul Sergio Herrera a respins.

Deportivo Alaves - Osasuna, echipe de start:

ALAVES (4-3-3): Sivera - Tenaglia, R. Marin, Sedlar, Duarte - Guevara, Blanco, Hagi - Sola, K. Garcia, Rioja
Rezerve: Montero, Owono - Abqar, Alkain, Benavidez, Diallo Selu, Gorosabel, Karrikaburu, J. Lopez, Rebbach, Samu
Antrenror: Luis Garcia

OSASUNA (4-3-3): Herrera - Pena, Catena, D. Garcia, Cruz - Moncayola, Munoz, Oroz - R. Garcia, Raul, Arnaiz
Rezerve: A. Fernandez, P. Valencia - Areso, Barja, Brasanac, Budimir, Herrando, Ibanez, Mojica, Torro, N. Vidal
Antrenor: Bittor Alkiza

Stadion: Estadio Mendizorroza
Arbitru: Jorge Figueroa