INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ITALIA » FIORENTINA - LAZIO 1-0

"Dreptul" lui Mutu

Articol de - Publicat luni, 09 februarie 2009 00:00

"Tricolorul" n-a mai înscris, dar în urma şutului său, Gilardino a adus victoria Fiorentinei

În ultimul minut al partidei cu Lazio, după ce a marcat golul victoriei Fiorentinei, Gilardino s-a dus să-i mulţumească lui Adi Mutu. Ştia ce-i datorează. Fără şutul bine plasat al "tricolorului", care l-a obligat pe portarul Muslera să respingă în faţă, el n-ar fi devenit ieri omul zilei.

Reuşita lui "Gila" a fost însă doar finalul fericit al unei zile extrem de grele pentru Mutu şi Fiorentina. Meciul a început cu o serie de ratări imense ale oaspeţilor, fără Ştefan Radu, suspendat, şi doar intervenţiile de senzaţie ale portarului Frey au menţinut egalitatea pe tabelă.

Nici după ce Lazio a rămas în inferioritate, urmare a eliminării lui De Silvestri (18), Fiorentina n-a jucat mai bine. Mutu, "dublă" etapa trecută, la 3-1 cu Lazio, şi-a mai revenit la reluare, dar a irosit toate ocaziile avute. În două rînduri s-a opus portarul, a treia oară a tras "alături". Şi în ultimul minut a fost lipsit de şansă. Numai că atunci s-a aflat Gilardino unde trebuia pentru a relua în plasă.

FLASH

MILAN - REGGINA 1-1

Kaka pierde derby-ul

Pe lîngă cele două două puncte pierdute cu Reggina, Milan l-a pierdut şi pe Kaka pentru derby-ul cu Inter de duminică. Brazilianul a egalat din penalty pentru rossoneri (67), pentru ca după 11 minute să părăsească terenul şchiopătînd. Antrenorul Ancelotti s-a temut de o fractură, dar controalele efectuate la spital au evidenţiat doar o entorsă. Oricum, suficient pentru a-l ţine pe Kaka două săptămîni pe tuşă.

CATANIA - JUVENTUS 1-2

Victorie în prelungiri

Juve s-a impus la Catania, scor 2-1, abia în prelungirile partidei. Pînă atunci, a suferit la greu. Iaquinta a deschis scorul rapid, însă la fel de repede a încasat şi două "galbene", lăsîndu-şi echipa în zece încă din minutul 12. Urmarea? Catania, fără Dică, neconvocat, a început să pună  probleme şi la reluare a egalat prin Morimoto. Trupa lui Zenga putea chiar lua conducerea, dar dacă nu s-a mai opus portarul Buffon, a oprit-o "transversala". Iar în prelungiri, bomba: gol Poulsen la poarta cealaltă.