Articol de - Publicat luni, 13 februarie 2023 08:54 / Actualizat luni, 13 februarie 2023 08:54

Juventus s-a impus, duminică seară, pe teren propriu, scor 1-0, în fața Fiorentinei, în runda cu numărul 22 din La Liga.

Torinezii au început bine partida și au irosit prima șansă de a marca în minutul 12. Dusan Vlahovic a recuperat balonul la mijlocul terenului, i-a pasat lui Angel Di Maria, argentinianul a șutat la poartă, însă încercarea lui a fost deviată de Luca Ranieri până la Filip Kostic, care a trimis din câțiva metri pe lângă poarta lui Pietro Terracciano.

VIDEO. Rezumat: Juventus - Fiorentina 1-0

În minutul 23, același Filip Kostic a ratat a doua ocazie a partidei pentru „Bătrâna Doamnă”. Federico Chiesa a centrat din partea dreaptă în interiorul careului, Nikola Milenkovic nu a reușit să intercepteze balonul, care a ajuns la Filip Kostic, iar sârbul a tras la poartă, goalkeeper-ul oaspeților respingând cu dificultate balonul în corner.

Val de reacții după decizia lui Radu Petrescu din FC Voluntari - FCSB: „Armaș arată ca în Mad Max. Vassaras, nu e posibil!”
FC VOLUNTARI - FCSB 1-2

Torinezii au deschis în cele din urmă scorul în minutul 34. De Sciglio a centrat în interiorul careului, Ranieri a respins balonul, mingea a ajuns la Di Maria, care i-a trimis perfect balonul lui Adrien Rabiot, mijlocașul francez reluând cu capul, din 5 metri.

Juventus a marcat din nou în minutul 59, prin Dusan Vlahovic. Locatelli a recuperat balonul la mijlocul terenului, i-a trimis balonul lui Filip Kostic, sârbul lansându-l în adâncime pe colegul de la națională, care a trimis mingea elegant, pe lângă portarul Fiorentinei. Reușita acestuia a fost însă anulată pe motiv de offside.

Oaspeții au marcat și ei în minutul 90. Saponara a centrat în interiorul careului, Locatelli a respins mingea până la marginea careului, iar Gaetano Castrovilli l-a învins pe Szczesny cu un șut superb, la colțul lung. Golul a fost anulat, deoarece Luca Ranieri, stoperul oaspeților, era în afara jocului în momentul în care centrarea a ajuns în careul lui Juventus.

S-a terminat 1-0 pentru Juventus, formație care ocupă locul 9 în clasamentul din Serie A, cu 29 de puncte. Fiorentina e pe 14, cu 24 de puncte.