INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  MANCHESTER UNITED - LEICESTER 3-0

VIDEO Manchester United, recital cu Leicester City, înaintea confruntării cu Barcelona din Europa League

Manchester United s-a impus, duminică după-amiază, pe teren propriu, în fața celor de la Leicester City, scor 3-0, în runda cu numărul 24 din Premier League. Foto: Imago

Articol de - Publicat luni, 20 februarie 2023 09:02 / Actualizat luni, 20 februarie 2023 17:07

Prima mare ocazie a partidei a venit în minutul 9, prin Harvey Barnes. Mijlocașul lui Leicester City a fost lansat în adâncime de Kelechi Iheanacho, a ajuns în poziție de unu la unu cu David de Gea, însă portarul grupării de pe Old Trafford a respins miraculos, cu piciorul drept, în corner.

VIDEO. Rezumat: Manchester United - Leicester City 3-0

Același David de Gea a ieșit la rampă în minutul 21. Timothy Castagne a centrat din banda dreaptă, Diogo Dalot a sărit pe sub minge, iar Kelechi Iheanacho a direcționat balonul spre colțul lung al porții, dar portarul spaniol al „diavolilor roșii” a intervenit din nou in extremis.

Doar 4 patru minute mai târziu, Manchester United a deschis scorul prin Marcus Rashford. Bruno Fernandes a pasat excelent cu exteriorul, iar internaționalul englez a sprintat în spatele defensivei oaspeților și l-a învins pe Danny Ward cu un șut la colțul lung.

Deian Sorescu îi răspunde lui Gigi Becali: „În condițiile astea, e normal să nu dau randament ca la Dinamo”
FCSB - CSU CRAIOVA 1-1

La patru minute de la reluarea jocului, Manchester United a mai ratat o ocazie prin Lisandro Martinez. Stoperul argentinian a reluat în bara transversală o centrare plecată din gheata lui Luke Shaw.

Marcus Rashford a reușit „dubla” în minutul 56. Fred l-a lansat în banda stângă, Rashford a sprintat pe lângă Timothy Castagne și a trimis mingea în plasă, pe centrul porții. Tușierul a ridicat fanionul, invocând o poziție în afara jocului, dar VAR-ul a validat golul, iar Manchester United conducea astfel cu 2-0. A fost a 16-a reușită a lui Marcus Rashford în tricoul lui Manchester United de la reluarea tuturor competițiilor, întrerupte din cauza Mondialului din Qatar.

Jadon Sancho a stabilit scorul final al meciului în minutul 61. Acesta i-a pasat lui Bruno Fernandes la marginea careului, portughezul i-a întors serviciul, iar englezul a trimis mingea pe centrul porții, cu piciorul stâng.

S-a terminat 3-0 pentru Manchester United, formație care și-a consolidat poziția a 3-a în clasamentul din Premier League, la 3 puncte distanță de ocupanta locului secund, Manchester City, și la 5 de liderul Arsenal. De cealaltă parte, Leicester City ocupă locul 14, cu 24 de puncte.