INTERNATIONAL  »  CM 2010  »  CHILE - SPANIA 1-2

Spania şi Chile se califică în optimi unde vor întîlni Portugalia, respectiv Brazilia

Articol de GSP - Publicat vineri, 25 iunie 2010 00:00

Spania s-a impus cu 2-1 în meciul cu Chile şi a obţinut calificarea în optimile de finală. Formaţia lui Del Bosque va înfrunta Portugalia, în timp ce Chile va da piept cu Brazilia.

Torres a ratat prima mare ocazie a spaniolilor, trimiţînd cu capul peste poarta lui Bravo centrarea lui Xavi. Replica chilienilor a venit prin Gonzalez, care a lovit însă slab mingea pasată de Beausejour (11).

Jocul dur al jucătorilor lui Marcelo Bielsa a fost sancţionat sever de arbitrul partidei Marco Rodriguez, care a arătat 3 cartonaşe galbene în primele 21 de minute.

Spaniolii au deschis scorul după o ieşire hazardată din poartă a lui Bravo. Xabi Alonso a pasat o minge la Torres, iar portarul Bravo a ieşit mult din poartă pentru a-l blocat pe atacantul lui Liverpool. Goalkeeperul lui Chile a respins pînă la Villa, care, de la 40 de metri a trimis mingea în poarta rămasă goală. Villa MaraVILLA ieşea din nou la rampă şi deschidea drumul naţionalei sale către optimi.

Chile putea egala în minutul 35, prin Beausejour, dar Pique a sprintat din jumătatea adversă unde mersese să îşi ajute echipa la un corner, şi l-a blocat în ultima clipă pe atacantul chilian, mingea ieşind în corner.

Tot spaniolii au fost cei care au înscris. A fost rîndul lui Iniesta, care a şutat din interiorul careului, după un schimb de pase cu Villa (37) şi şi-a sărbătorit cum se cuvine revenirea după accidentarea care l-a făcut indisponibil în meciul cu Honduras.

Chile a rămas în 10, după golul doi al spaniolilor, arbitrul arătîndu-i al doilea cartonaş galben lui Estrada şi trimiţîndu-l la vestiare. Spaniolii au continuat să preseze, profitînd şi de omul în plus pe care îl aveau. Elevii lui Del Bosque au intrat cu 2-0 la pauză, după o primă repriză în care au avut 56 la sută posesie.

Pauza a adus schimbări pentru Chile. Bielsa i-a scos pe Valdivia şi Gonzalez şi i-a introdus pe Paredes şi Millar. Mişcare inspirată, ţinînd cont de faptul că Millar a fost cel care a redus din diferenţă, la doar două minute de la reluarea jocului. Mingea şutată de Millar a fost uşor deviată de genunchiul fundaşului central spaniol Gerard Pique şi l-a învins pe Casillas.

Ultimele 10 minute s-au scurs cu un joc de pase lung al Spaniei, iar Chile s-a rezumat să admire traiectoriile balonului. David Silva a aşteptat minute bune la marginea terenului să intre pe teren, schimbare care nu s-a mai produs, în cele din urmă. 2-1 pentru Spania, care va da piept marţi, la Cape Town, cu Portugalia lui Cristiano Ronaldo. Cealaltă echipă calificată din grupa H, Chile, va înfrunta Brazilia, luni, la Johannesburg.

*Click pe nume pentru a deschide paginile

Emoţii mari în grupa H: lupta pentru calificarea în "optimi" se dă între primele trei clasate: Chile, Spania şi Elveţia, Honduras avînd doar şanse pur teoretice să meargă mai departe. Spania are nevoie de victorie în această seară pentru a trece de faza grupelor, în timp ce Chile ar merge mai departe şi cu o remiză.

Naţionala antrenată de Marcelo Bielsa e liderul grupei, cîştigînd ambele meciuri, cu Honduras şi Elveţia. De partea cealaltă, Spania a început cu un şoc Mondialul, pierzînd, 0-1, în faţa Elveţiei, dar l-a cîştigat pe cel de-al doilea, contra Hondurasului, 2-0. Meciul cu Chile a devenit crucial pentru echipa pregătită de Vicente del Bosque.

CLICK AICI PENTRU A URMĂRI COMENTARIUL LIVE-TEXT AL PARTIDEI!

Meciurile precedente dintre Chile şi Spania arată un record impresionant pentru europeni. Cele două formaţii s-au înfruntat de 7 ori de-a lungul istoriei, iar "La Roja" s-a impus de 6 ori şi a remizat într-o partidă.

Forma bună în care se află Humberto Suazo şi Alexis Sanchez, dar şi David Villa şi Jesus Navas promite un meci antrenant şi spectaculos. De altfel, Chile a avut o prestaţie de excepţie în meciul cu Elveţia, pe care l-a cîştigat însă la limită, 1-0. Nici spaniolii nu-s mai prejos, Villa şi compania impresionînd în faţa Hondurasului, în care au obţinut o victorie, 2-0, semnată de golurile lui atacantului Barcelonei, care şi-a permis şi luxul de a rata un penalty.

Spania aşteaptă revanşa lui Fernando Torres, ratangiul de serviciu în partida cu Honduras. La fel de aşteptată e şi revenirea lui Andres Iniesta în echipă, refăcut după durerile la coapsa dreaptă. Astfel, Del Bosque va miza pe "triunghiul magic" Iniesta - Torres - Villa, oferindu-i "creierului" Xavi un partener care să-l completeze. Spania promite o prestaţie în stilul care a consacrat-o, un fotbal atractiv, ofensiv, plăcut ochiului.

Xavi şi compania nu vor să aibă soarta Franţei sau a Italiei, astfel că e de aşteptat o prestaţie ca cea avută contra Hondurasului, în care a făcut spectacol şi a reprezentat un pericol constant la poarta formaţiei lui Reinaldo Rueda.

VEZI AICI LIVEVIDEO PARTIDA CHILE - SPANIA!

Echipele de start:

CHILE:

Bravo - Isla, Medel, Ponce, Jara - Vidal, Estrada, M. Gonzalez - Sanchez, Valdivia, Beausejour

SPANIA:
Casillas - Ramos, Pique, Puyol, Capdevila - Xavi, Busquets, Alonso - Iniesta, Torres, Villa

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”