INTERNATIONAL  »  EURO 2016  »  FRANȚA - IRLANDA

VIDEO ȘI FOTO » Franța merge mai departe după 2-1 cu Irlanda! Griezmann a fost eroul țării gazdă

Articol de GSP - Publicat duminica, 26 iunie 2016 16:06

Țara gazdă a Campionatului European, Franța, s-a calificat în sferturile de finală ale competiției după ce a învins Irlanda în "optimi", cu scorul de 2-1 (primele reacții AICI).

Irlanda a deschis scorul în minutul 3, cu al doilea cel mai rapid gol marcat în istoria EURO, prin penalty-ul executat de Brady. Lovitura de la 11 metri a fost obținută de Long, după un fault comis de Paul Pogba.

Francezii s-au avântat în atac, însă loviturile de cap trimise de Griezmann în minutele 8 și 18 nu au găsit spațiul porții.

VIDEO

Deschamps a schimbat la pauză și l-a introdus pe Coman în locul lui Kante, iar Irlanda nu a mai rezistat mult timp presiunii puse de francezi. În minutul 58, Sagna a centrat perfect pentru Griezmann, iar jucătorul lui Ateltico a înscris cu o lovitură de cap imparabilă.

Același Griezmann a reușit dubla după doar trei minute, cu un șut din interiorul careului, după o pasă trimisă de Giroud.

Câteva minute mai târziu, Irlanda a rămas în zece oameni, după ce Dufy l-a faultat pe Griezmann din postura de ultim apărător și a văzut cartonașul roșu.

În faza următoare a competiției, francezii vor da piept cu învingătoarea dintre Anglia și Islanda.

Echipele de start:

Franța: Lloris - Sagna, Rami, Koscielny, Evra - Pogba, Kante, Matuidi - Griezmann, Giroud, Payet

Irlanda: Randolph - Coleman, Keogh, Duffy, Ward - Brady, McCarthy, Hendrick, McClean - Long, Murphy

Playtech: TRAGEDIE! Doliu URIAȘ în politica din România! A MURIT în urmă cu puțin ...

Ianis Hagi și Dennis Man, în centrul atenției la reunire » Ținute extravagante alese de „tricolori”