INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  STEAUA - NAPOLI 3-3

Cîrnat polonez » Deciziile ciudate ale unui arbitru de care se ţine scandalul scai

Articol de - Publicat vineri, 01 octombrie 2010 00:00

Arbitrul Marcin Borski a prelungit cu 7 minute meciul, pînă cînd Napoli a egalat. "Centralul" polonez nu se află la primul meci cu incidente, el fiind bătut acum 5 ani de spectatori

Faza care a schimbat istoria meciului de aseară s-a petrecut în al 7-lea minut de prelungire: singur la 10 metri în careul Stelei, Cavani a egalat cu un şut puternic la vinclu. Cum s-a ajuns însă ca partida să fie prelungită cu 7 minute? Arbitrul polonez Marcin Borski a hotărît într-o primă fază să prelungească nejustificat meciul cu 4 minute, în condiţiile în care se făcuseră doar 5 schimbări şi meciul nu a fost întrerupt pentru vreo fază mai mult de un minut.

Mîrşavul Marcin Borski, care a făcut praf Steaua la 3-3 cu Napoli, a fost la un pas să fie linşat în Polonia (video)

Apoi, a decis să mai adauge 3 minute peste cele 4 pentru accidentarea lui Tătăruşanu şi schimbarea lui Stancu cu Surdu! Gazeta a cronometrat timpii "morţi". Prima fază a întrerupt partida 2 minute şi 23 de secunde, din momentul în care portarul Stelei a căzut la pămînt şi pînă cînd arbitrul a decis reluarea jocului.
Cum intrarea lui Surdu a ţinut 22 de secunde, arbitrul a prelungit partida cu măcar 15 secunde mai mult decît au ţinut cele două evenimente. În plus, un meci de fotbal nu este unul de baschet, să dureze exact atît cît se joacă efectiv. De exemplu, aseară s-au jucat efectiv doar 42 de minute şi 39 de secunde, iar dacă "centralul" era la fel de scrupulos cum a fost în prelungiri, ar fi trebuit să prelungească meciul cu cel puţin 48 de minute!

"Am întîlnit multe la viaţa mea, dar niciodată n-am întîlnit un hoţ mai mare decît acest arbitru. A prelungit meciul pînă ne-au egalat italienii. Incredibil!"
Dumitru Dragomir, preşedinte LPF

"Există un singur motiv pentru care n-am cîştigat în această seară: pentru că sîntem români. Mă bucur că le-am dat emoţii arbitrilor, erau speriaţi că nu ne mai egalează Napoli!"
Gigi Becali, patron Steaua

"Hoţul ăsta de polonez! Am fost la două echipe la care s-au mai făcut prostii, la Scorniceşti şi la Victoria, dar hoţ mai mare ca ăsta n-am văzut. Să laşi 8 minute de prelungire! Arbitrajul a fost catastrofal!"

"M-am dus la arbitri ca să potolesc furia suporterilor, am intervenit, am încercat să le explic consecinţele. Sper să nu fim suspendaţi, ca să putem juca acasă cu Utrecht şi cu Liverpool"
Marius Lăcătuş, antrenor Steaua

"Noi mereu dăm vina pe arbitri, ar trebui să fim mai atenţi la jocul nostru"
Emeric Ienei, fost antrenor Steaua

"Nu ştiu dacă arbitrul a făcut bine că a prelungit atîta timp meciul, însă eu l-am văzut şi pe Tătăruşanu că stătea întins, se văita, dar de fapt îşi aranja mănuşile"
Victor Becali

Bătut în 2005, acuzat de corupţie în 2006!
Pe 25 mai 2005, după meciul Katowice - Odra Wodzislaw (0-3), în care a luat numeroase decizii contestate, Borski a fost atacat de fani în timp ce mergea spre vestiare şi bătut. "Centralul" de 37 de ani arătase în acea partidă 9 cartonaşe galbene şi 4 roşii! Numele lui Borski a fost implicat şi în imensul scandal din fotbalul polonez din urmă cu patru ani, dar acuzaţiile asupra sa nu au putut fi probate. Din 2007, a intrat în programul arbitrilor FIFA, iar în 2009 a fost declarat cel mai bun arbitru din prima ligă poloneză. (Ioana Mihalcea)