INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  STUTTGART - UNIREA 3-1

Dan Petrescu: "Nu am ce să le reproşez băieţilor după acest parcurs"

Articol de GSP - Publicat miercuri, 09 decembrie 2009 00:00

Tehnicianul echipei Unirea Urziceni, Dan Petrescu, s-a declarat dezamăgit de rezultatul final al meciului cu VfB Stuttgart, dar a spus că se simte mîndru pentru parcursul de pînă acum al echipei ialomiţene

"Înainte de meciul cu Sevilla am spus că acela era un meci mai uşor. Din păcate pentru noi, am început de la 0-3 şi este foarte greu să întorci 3 goluri uşor primite. Înaintea partidei nu am vrut să pun accentul pe cei trei jucători care lipsesc, dar s-a simţit.

În tur am jucat cu Maftei şi 3 fundaşi centrali şi s-a văzut cum a mers. Dacă îl aveam pe Maftei aveam şansa noastrpă, mai mare. Am marcat 8 goluri, am făcut 8 puncte, deci nu am ce să le reproşez băieţilor. Ar fi fost extraordinar de bine dacă am fi mers mai departe, mai ales la cum merg treburile pe la noi.

I-am spus lui Meme că Marica o să fie periculos, dar cel mai important gol al fost al doilea. Atunci s-a rupt jocul. Dacă în minutul 70 era 3-2, şi am avut şansa, cred că am fi putut egala şi obţine califiarea.

La pauză am făcut o şedinţă puţin mai dură. Cred că ieşim cu capul sus din această competiţie. Ne-am fi dorit foarte mult să mergem mai departe. Am fi putut merge chiar şi în sferturi, chiar dacă nimeni nu ne-ar fi dat şanse", a spus Dan Petrescu.

BOOM economic într-un oraș din România » Investiție de 650 de milioane de euro: fabrica de anvelope se mută din Rusia