INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  BAYERN

El e revelația lui Bayern! Puștiul care intră și face minuni: „Sunt gata să sângerez pentru a-mi împlini visul"

Mathys Tel, de la Bayern Munchen, foto: Imago

Articol de - Publicat joi, 21 septembrie 2023 17:09 / Actualizat joi, 21 septembrie 2023 17:09

La 18 ani, francezul Mathys Tel i-a oferit lui Bayern Munchen victoria cu Manchester United (4-3), primul său gol în Liga Campionilor. Are 3 goluri și un assist în acest sezon în numai 57 de minute de Bundesliga și Champions!

De când a venit la Munchen, Harry Kane are cinci goluri și două assisturi în cinci meciuri de Bundesliga și Champions League. Dar englezul, cumpărat cu 100 de milioane de euro de la Tottenham, a jucat 436 de minute. Mathys Tel a reușit trei goluri și o pasă decisivă tot în cinci partide, însă în 57 de minute! Francezul e revelația lui Bayern în acest start de sezon!

Adrian Mititelu a numit noul antrenor » Fanii sunt furioși: „Ca de obicei, bătaie de joc”
FCU Craiova

Mathys Tel, spectacol în Liga Campionilor. Preluare pe coapsă și șut sub transversală

După 6 goluri în 28 de întâlniri anul trecut, în prima stagiune pe „Allianz Arena", Tel a erupt în 2023:

• La 4-0 cu Bremen, a intrat în minutul 84 și a punctat în prelungiri (90+4).
  • La 2-1 cu Monchengladbach, a apărut pe teren în minutul 81 și a marcat rapid golul victoriei (87).
  • La 2-2 cu Leverkusen, i-a oferit un assist lui Goretzka după ce jucase 16 minute (86).
  •  La 4-3 cu Manchester United, a intrat în 87 și a înscris pentru trei puncte în 90+2! Un gol spectaculos, preluare pe coapsă și șut sub transversală. Primul lui gol în Champions League.

Mathys Tel: „Era imposibil să renunț fără a realiza ce voiam"

Tânărul atacant, 18 ani, a avut în vară oferte de la Tottenham, Marseille și Bremen, dar a preferat să continue la Bayern. „Am venit aici, am un proiect și rămân conectat la acest proiect. Nu era cea mai bună soluție să plec", a declarat Tel într-un interviu pentru L'Equipe.

„Sunt la Munchen, la clubul pe care l-am admirat de când eram mic. Jucând aici mi-a trezit o ambiție care a crescut și mai mult. Era imposibil să renunț fără a realiza ce voiam".

Vrea 15 goluri și 5 assisturi în acest sezon

Și-a stabilit bariera pe care vrea să o atingă în acest sezon: 15 goluri și cinci assisturi. „Țintă ambițioasă, dar sunt un competitor. Dacă nu reușesc înseamnă că nu am făcut totul bine".

Pe termen lung, obiectivul e maxim. Să devină numărul 9 al lui Bayern. „Sunt gata să sângerez, să sufăr și să plâng pentru a fi titular la această echipă. E visul meu".

10goluri a influențat Mathys Tel (9 reușite, o pasă decisivă) în 34 de meciuri jucate până acum în tricoul lui Bayern

20de milioane de euro este cota francezului Tel, potrivit site-ului Transfermarkt.de

28,5milioane de euro va plăti Bayern pentru Tel (inclusiv bonusurile), adus în 2022 de la Rennes

Echipa Franței e mereu în mintea mea, pentru că e țara mea. Mi-ar fi plăcut să am deja câteva minute, dar am răbdare, e important. Trebuie să cresc și, când voi fi chemat, voi fi fericit
- Mathys Tel, atacant Bayern

Colegii vin și îmi dau sfaturi, avem o relație în care simt încrederea lor. Joshua Kimmich, de exemplu, cere mult de la mine. Dacă pasez puțin în spate la antrenament, țipă de parcă aș fi făcut o nebunie. Dar el îmi spune: «Știi că fac asta pentru binele tău, vreau să ajungi un jucător de top»

Secretul lui Jude Bellingham, noul superstar al lui Real Madrid: „Poate e mai inteligent și mai rapid decât ceilalți”

Incredibil! Cum a pierdut un jucător debutul în Europa League » Totul din cauza unei albine

„Lampard” Popescu, primul plecat de la FCSB? » Până să vină oferta lui Becali, a bătut deja palma cu alt club din Superligă: „Suntem încântați, e un campion”

L-a disperat pe Hagi: „Ne despărțim, nu se mai poate! La câți bani îi dăm, trebuia să fie star”