INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  REAL MADRID - BAYERN MUNCHEN 4-2, (6-3 LA GENERAL)

FOTO Uluitorul Marcelo » Fundașul a salvat-o pe Real prin două intervenții magistrale, apoi a pasat la golul decisiv al lui Ronaldo

Articol de GSP - Publicat miercuri, 19 aprilie 2017 00:50

Pe lângă hattrickul lui Ronaldo, un alt jucător al madrilenilor a jucat un rol decisiv în calificarea lui Real în semifinalele Ligii, după duelul cu Bayern Munchen.

Fundașul stânga brazilian Marcelo (28 de ani) a avut o evoluție entuziasmantă, blocând nenumărate acțiuni ale nemților și având și incursiuni ofensive ce au destabilizat apărarea lui Bayern.

Marcelo a reușit două intervenții decisive în timpul meciului cu Bayern, reușind să salveze Realul în urma a două ocazii uriașe ale echipei lui Carlo Anceloti.

Mai întâi, a blocat un șut al lui Lewandowski din prima repriză, la care Keylor Navas ar fi fost bătut.

Ulterior, după pauză, a scos de pe linia porții un șut al lui Robben, la care costaricanul din poarta Realului era din nou spectator.

Marcelo și-a completat evoluția de vis, pasând decisiv la golul trei al lui Ronaldo, după ce a ridiculizat defensiva bavarezilor.