INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  DC UNITED - NEW YORK CITY 1-2

DC United - New York City 1-2 // VIDEO Alexandru Mitriță, de neoprit în MLS! Gol superb contra echipei lui Wayne Rooney

Alexandru Mitriță // Sursă foto: Twitter New York City

Articol de GSP - Publicat joi, 20 iunie 2019 08:58

Alexandru Mitriță, 24 de ani, continuă seria fantastică din Statele Unuite, românul reușind să înscrie joi dimineața cel de-al cincilea gol de la venirea la New York City FC. Fostul jucător al Craiovei a înscris în victoria din deplasare cu DC United, scor 2-1, partida contând pentru optimile Cupei.

Cea de-a treia confruntare directă dintre Wayne Rooney și Alexandru Mitriță a avut același deznodământ ca și precedenta, cu fostul jucător al Craiovei marcând și fiind printre protagoniști.

Chiar Wayne Rooney, fostul star al lui Manchester United, a fost cel care a deschis scorul, acesta marcând în minutul 32.

Avantajul lui DC United a durat doar șase minute. Mitriță a egalat în minutul 38, după ce a fost lansat în adâncime și a finalizat elegant pe lângă portarul gazdelor. Trei minute mai târziu, Tajouri a înscris golul victoriei.

*Golul lui Mitriță, de la minutul 02:20

Schimbat în minutul 90, Mitriță a mai avut o ocazie în minutul 89, însă șutul său de la marginea careului a fost blocat de goalkeeper-ul advers.

5 goluriare Mitriță la New York City FC în 12 meciuri oficiale în toate competițiile

Vezi și: Gică Hagi și Ladislau Boloni, față-n față după războiul declarațiilor: „Ce a câștigat? Nu e nici măcar în Top 50” vs. „Îi ia 4 zile să-mi citească CV-ul

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!

„Lampard” Popescu, primul plecat de la FCSB? » Până să vină oferta lui Becali, a bătut deja palma cu alt club din Superligă: „Suntem încântați, e un campion”

L-a disperat pe Hagi: „Ne despărțim, nu se mai poate! La câți bani îi dăm, trebuia să fie star”