INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  ANDERLECHT

Chipciu a fost lăudat în presa belgiană după debutul în campionat: ”Superb”

Articol de - Publicat luni, 01 august 2016 00:00

O bună ocazie în prima repriză, demivoleu respins de portarul advers, assist la golul de 1-1 al lui Anderlecht (62).

De asemenea, pase sigure și coborâri în defensivă, când Mouscron amenința buturile lui Roef. De la o minge recuperată de el într-o astfel de situație a și plecat faza reușitei lui Sylla, de 2-1 (65). Acesta a fost Alexandru Chipciu, sâmbătă, la debutul în campionatul belgian. Suficient pentru a-i convinge pe jurnaliști.

"Omul meciului"

Cronicarul sport.be a apreciat drept "superbă" pasa pe care ex-stelistul i-a dat-o lui Acheampong, autorul golului egalării. Iar sporza.be și voetbalneuws.be l-au desemnat "omul meciului". Motivația alegerii făcute: "Chipciu n-a fost în meci la Rostov, în preliminariile Ligii, dar s-a descurcat bine cu Mouscron. Mai ales după pauză. A jucat un rol important la ambele goluri ale lui Anderlecht".

90 de minutea jucat Chipciu la Anderlecht, sâmbătă, în deplasarea cu Mouscron

4 anide contract are Alex cu violeții, care au plătit 3 milioane de euro pentru a-l lua de la Steaua

Chipciu pe covorul violet

Ieri a fost "Ziua Porților Deschise" la Anderlecht. Prilej cu care Chipciu a fost prezentat fanilor, pășind pe un covor violet (foto stânga), la fel ca și ceilalți nou-veniți. La final, Alex și colegii s-au pus la dispoziția suporterilor pentru autografe și selfie-uri (foto 2).