INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  GERMANIA

Sergiu Radu: "Ca atacant de careu pot ajuta mult mai bine echipa" ;)

Articol de GSP - Publicat sambata, 31 ianuarie 2009 00:00

Atacantul român al echipei FC Koln, Sergiu Radu, care a debutat cu gol în returul Bundesligii, după ce a marcat în meciul cu Wolfsburg, a declarat astăzi că este fericit că a reuşit să înscrie şi spune că rezultatul meciului a fost echitabil.

"Pentru noi a fost un meci foarte greu. Aşa cum ştiam, Wolfsburg este o echipă foarte bună şi a demonstrat asta şi în acest meci. În prima parte am jucat bine, ne-am impus jocul, însă în repriza a doua Wolfsburg a fost mult mai bună, a făcut constant presiune şi a reuşit să egaleze. S-a văzut că este o echipă valoroasă şi nu pot spune decît că rezultatul este echitabil", a declarat, imediat după meci Sergiu Radu.

Dincolo de golul marcat, atacantul român a declarat că cea mai mare mulţumire o reprezintă faptul că echipa sa a revenit la formula 4-4-2 şi este folosit ca atacant de careu, postura cea mai avantajoasă pentru el. "Am revenit la poziţia care m-a consacrat şi s-a văzut că aşa pot ajuta mult mai bine echipa. Voi continua să joc tot pe acest post, pentru că şi în meciurile de pregătire am fost folosit la fel", a mai explicat fostul atacant rapidist.

Atacantul român a mai spus că nu a avut emoţii pentru că a jucat împotriva echipei de care aparţine şi care l-a împrumutat până la finalul sezonului la Koln şi s-a declarat mulţumit de faptul că a putut să îşi ajute formaţia la care evoluează în prezent.

Atacantul român Sergiu Radu a marcat un gol în remiza pe care FC Koln, a obţinut-o, sîmbătă, pe teren propriu, în etapa a 18-a din Bundesliga, scor 1-1, cu formaţia de la care acesta a fost împrumutat, VfL Wolfsburg. Radu, care a fost integralist în acest meci, a deschis scorul în minutul 34, în timp ce Wolfsburg a egalat în minutul 73, prin golul lui Grafite.

Sergiu Radu a marcat al doilea gol în acest sezon, în care a jucat 16 meciuri. Precedentul său gol a fost marcat în etapa a 3-a, în meciul împotriva lui Karlsruhe.

Sursa: NewsIn