SPORTURI  »  HANDBAL  »  ESBJERG - CSM BUCUREȘTI

VIDEO 4 goluri diferență în Esbjerg - CSM București! Se anunță un retur dramatic duminica viitoare la Polivalentă, în „sferturile” Ligii Campionilor

Cristina Neagu a înscris 105 goluri în actuala ediție a Ligii // FOTO: Imago

Articol de - Publicat duminica, 30 aprilie 2023 18:31 / Actualizat duminica, 30 aprilie 2023 18:43

CSM București a fost învinsă de danezele de la Esbjerg în manșa tur a „sferturilor” Ligii Campionilor la handbal feminin, scor 28-32. „Tigroaicele” speră să întoarcă rezultatul duminica viitoare, de la ora 17:00.

• Returul e programat duminica viitoare, de la 17:00, la București. Meciul este deja sold-out.
  • Rezultatele celorlalte prime manșe din „sferturi”:
                -->>> Ferencvaros - Metz 26-32 (detalii AICI)
                -->>> Odense - Gyor 27-29 (detalii AICI)
                 -->>> Rapid - Vipers 25-31 (detalii AICI)

CSM București caută a patra prezență în Final Four-ul Ligii Campionilor. Din sezonul 2013/2014 de când cea mai tare competiție inter cluburi din Europa se desfășoară în acest sistem, echipa antrenată acum de Adi Vasile a bifat trei prezențe: în 2015 a câștigat trofeul, iar în 2017 și 2018 a fost pe locul al treilea.

Rapid - Vipers 25-31. Legendara Katrine Lunde, uimită la Polivalentă: „Mi-au plăcut la nebunie, sunt geloasă!”
Rapid - Vipers 25-31

Pentru a ajunge la Budapesta, formația care și-a asigurat matematic în acest sezon titlul de campioană pe plan intern o are de înfruntat pe Esbjerg. Danezele au fost cele care le-au eliminat dureros din "sferturi" pe românce anul trecut, la un singur gol. A fost prima lor prezență în Final 4.

CSM București, eșec în limitele calificării cu Esbjerg

Prima manșă a avut loc la Esbjerg cu aproape 3.000 de oameni în tribune. Pentru CSM București începutul a fost unul bun, Cristina Neagu dând tonul cu un gol din acțiune. Următoarele zece minute au fost unele în care avantajul fragil al echipei din România s-a menținut grație reușitelor lui Arntzen, Pintea sau Dembele. Puternice daneze au alergat mult și în minutul 12 au reușit să preia conducerea în urma unei lovituri de la 7 metri executată perfect de Nora Mork.

Portărița Amalie Milling a apărat câteva mingi și încrederea jucătoarelor de la CSM s-a evaporat în călduroasa sala din Esbjerg. Acțiunile au devenit neclare, ratările s-au adunat, în timp ce pentru gazde lucrurile au funcționat din ce în ce mai bine. Vilde Ingstad a înscris gol după gol și a fost cea mai bună marcatoare a celor de la Esbjerg.

Scorul pauzei a fost 17-13, după ce Solberg-Isaksen a reușit să marcheze, iar Cristina Neagu a ratat o lovitră de la 7 metri.

Arntzen, cea mai bună în Esbjerg - CSM București

Primele secvențe ale părții a doua nu au fost nici ele pline de lumină pentru CSM București. Ratări după ratări, lipsă de preciziei în apărare, astfel că în minutul 40 scorul era 22-16.

Ceața din jocul echipei antrenate de Adi Vasile s-a mai risipit în următoarele faze, reducând diferența la patru goluri, 27-23, după alte zece minute grație și intervențiilor Laurei Glauser.

10 goluria marcat Arntzen, cea mai bună jucătoare de la CSM București

Adi Vasile a apelat apoi la tactica 7 contra șase pe atac și astfel s-au mai marcat câteva goluri. „Atenție în apărare! Fiecare gol e important! Cris, ai răbdare!", au fost doar câteva dintre îndemnurile tehnicianului lui CSM la time-out-ul luat când mai erau cinci minute până la final.

Arntzen a înscris de două ori. Neagu a ratat, Dembele a fost și ea eficientă pe extremă, Glauser a fost atentă, Pintea a călcat semicercul și scorul primei manșe a fost 31-28. Mai sunt 60 de minute și CSM speră, meciul retur urmând a se desfășura pe duminică, 7 mai, de la ora 17:00, în Sala Polivalentă.

VIDEO. Cum au sărbătorit jucătoarele lui Ebjerg victoria cu CSM București

FINAL. Esbjerg - CSM București 31-28

S-a terminat partida! Esbjerg s-a impus, scor 32-28.
min. 58: Lob sueprb al lui Dembele. CSM București se apropie! 31-28
min. 56: Arntzen ajunge la 9 goluri. 30-26
min. 55: Glauser apără aruncarea de la 7 metri executată de Mork, dar norvegianca recuperează și marchează. Adi Vasile cere imediat time-out. 30-25
min. 53: Dembele punctează din extrema stângă. 28-24
min. 51: Aune ratează două aruncări consecutive din extremă, ambele din unghiuri imposibile. 27-23
min. 48: Omoregie pătrunde superb și marchează printre picioarele portarului. 27-23
min. 44: Încă un gol semnat de Arntzen, al 7-lea astăzi. 25-19
min. 42: Arntzen e singurul ajutor al Cristinei Neagu în acest meci. 24-18

min. 41: Neagu, faultată, aruncă direct în vinclu. 22-17
min. 40: Neagu ajunge la 5 goluri din 14 aruncări. Reistad dă imediat replica. 22-16
min. 36: Arntzen trimite în bară de la 7 metri. 20-14
min. 34: Arntzen întrerupe perioada de „secetă” a lui CSM București. 19-14
min. 32: Nora Mork transformă o aruncare de la 7 metri. 18-13
A început repriza secundă!

S-a terminat prima repriză!
min. 30: Milling apără și aruncarea de la 7 metri executată de Cristina Neagu. 17-13
min. 29: Milling scoate tot în poarta lui Esbjerg. Danezele lovesc pe contraatac. 17-13

Mai multe știri din handbal:

Constantin Din, președintele Federației Române de Handbal, la un an de la învestire: „Astăzi aș câștiga alegerile și mai clar”