SPORTURI  »  HANDBAL  »  TURNEUL PREOLIMPIC: ROMÂNIA - DANEMARCA 32-25

FOTO BOMBARDAMENT! România pune la pământ Danemarca în primul meci pentru Rio! #BravoFETELOR

Articol de GSP - Publicat vineri, 18 martie 2016 20:08

Naționala feminină de handbal a României a învins, la Aarhus, Danemarca în primul meci al turneului preolimpic, scor 32-25.

Fetele noastre au început fantastic meciul și au condus chiar și la 5 goluri diferență. Pe tot parcursul primei părți, echipa adversă n-a contat, iar la pauză conduceam la 6 goluri diferență, 19-13.

Nici în partea a doua n-am avut vreo problemă și ”extraterestrele” noastre au obținut o eliminare la Holmsgaard încă din start. Chiar dacă Neagu a ratat lovitura de la 7 metri, Danemarca a ratat la următoarea fază, iar România a marcat imediat prin Buceschi.

Meciul a continuat în aceeași manieră în care s-au disputat și primele 30 de minute, iar în partea a doua am ajuns să conducem și la 10 goluri diferență.

Am avut o prestație de colecție! Paula Ungureanu a fost imbatabilă, Oana Manea de excepție, Cristina Neagu fabuloasă, iar Eliza Buceschi a fost desemnată jucătoarea meciului! Nici celelalte fete nu s-au lăsat mai prejos, iar Munteanu, urmașa Paulei în poartă, a scos câteva mingi fantastice.

Muntenegru conduce grupa la egalitate de puncte cu România, fiecare cu câte două puncte. În primul meci din grupă, Muntenegru a învins Uruguay cu 34-19.

Mâine, România va juca împotriva Uruguayului, de la ora 18:45, iar duminică naționala noastră va disputa ultimul meci împotriva naționalei din Muntenegru.

32-23 -
Extrema stângă a danezelor marchează și ea, dar nu-i nicio problemă chiar dacă și golaverajul contează
TIME-OUT CERUT DE ROMÂNIA!
32-22 -
Chintoan marchează și ne duce la 10 goluri diferență cu 3 minute înainte de final
31-22 -
România marchează iar, nu ne mai poate opri nimeni din câștigarea acestui meci
30-22 -
Danemarca înscrie
TIME-OUT CERUT DE DANEMARCA!
30-21 -
Munteanu, urmașa Paulei Ungureanu, face și ea o partidă de excepție reușind să apere o minge extrem de dificilă
30-21 -
Elisei marchează și ea
29-21 -
Oana Manea primește o pasă perfectă de la Buceschi și înscrie. Din păcate Eliza se accidentează la glezna piciorului drept la care a mai avut probleme și se resimte!
Chiar dacă meciul se joacă în Danemarca, suporterii români sunt singurii care se fac auziți! După 50 de minute de joc, România conduce cu 28-21.
28-21 -
Cristina Neagu pătrunde printre două adversare și înscrie, dar se accidentează! Cea mai bună handbalistă a lumii are o contractură musculară
27-21 -
Buceschi marchează din nou de la 7 metri!
26-21 -
Oana Manea obține o lovitură de la 7 metri!
26-21 -
Ostergaard intră bine de pe extrema stângă și marchează
26-20 - ELIZA BUCESCHI E FĂRĂ GREȘEALĂ!
Româna a înscris de la 7 metri
25-20 -
Gabriela Perianu pătrunde și trimite, însă e faultată de o adversară în semicerc. România are lovitură de la 7 metri
25-20 -
Dalby are o mână fantastică și marchează iar cu o lovitură puternică de la distanță
25-19 -
Eliza Buceschi este într-o formă senzațională și înscrie din nou!
24-19 -
Dalby are și ea un procentaj foarte bun, reușind să marcheze 3 goluri din 4 încercări
24-18 -
România intrase în prepasiv, dar Buceschi a marcat fără nicio problemă
23-18 -
Paula Ungureanu e depășită de un lob al danezelor și adversarele noastre se apropie la 5 goluri dupa 41 de minute
23-17 -
Dalby trimite uluitor de la distanță și o învinge pe Paula
23-16 -
Danezele marchează și ele din ce în ce mai rar, ceea ce e foarte bine!
23-15 ELIMINARE!
Ostergaard o faultează în semicerc pe Elisei și România are 7 metri. Buceschi înscrie!
22-15 - PAULA UNGUREANU APĂRĂ ȘI PASEAZĂ DECISIV!
Portarul nostru a pasat decisiv și Chiper marchează
21-15 -
Hansen înscrie cu o aruncare sub bară
PARADĂ SENZAȚIONALĂ!
Paula Ungureanu apără din nou și ne ține mult în fața Danemarcei
21-14 -
Elisei scoate o lovitură de la 7 metri. Buceschi marchează și ne ducem la 7 goluri diferență după 35 de minute
20-14 -
Hansen marchează și Oana Manea vede cartonașul galben
20-13 -
 Buceschi e faultată în semicerc și tot ea înscrie de la 7 metri
ELIMINARE -
Holmsgaard e eliminată pentru două minute după o intrare urâtă la Chiper. Cristina Neagu ratează lovitura de la 7 metri
19-13 - A început repriza secundă!
Danezele ratează!

PAUZĂ!
19-13 -
Kristiansen înscrie și ea la ultima fază a primei reprize!
19-12 - SPECTACOL!
Elisei trimite superb un lob peste portarul danezelor și marchează!
18-12 -
Munteanu e în locul Paulei Ungureanu și reușește să facă și ea un meci perfect. Noul portar al României a blocat-o pe Tranborg
18-12 -
Kristiansen mai înscrie și ea pentru Danemarca
18-11 -
Eliza Buceschi demonstrează și ea de ce face parte din naționala României și înscrie
17-11 - NU POATE FI OPRITĂ!
Oana Manea primește o pasă decisivă de la Cristina Neagu și înscrie iar! La faza imediat următoare, Tranborg a ratat!
TIME-OUT CERUT DE ROMÂNIA ÎN MINUTUL 25!
16-11 -
Oana Manea își continuă recitalul și marchează de fiecare dată când are ocazia. A reușit 5 goluri din 6 încercări
15-11 -
Elisei scapă singură cu portarul și, chiar dacă e jenată, reușește să marcheze. Tranborg e eliminată pentru două minute!
14-11 -
Ostergaard intră bine din extremă și o învinge pe Paula Ungureanu
14-10 -
Mingea trimisă de Oana Manea e apărată cu umărul de portarul danezelor
14-10 -
Eliza Buceschi pătrunde bine și înscrie! După 20 de minute, România are 4 goluri avantaj!