SPORTURI  »  TENIS  »  AUSTRALIAN OPEN 2018

AUSTRALIAN OPEN: Simona Halep s-a calificat în turul II după mari emoții în setul 1 și probleme la gleznă în cel de-al doilea » Își cunoaște următoarea adversară

Articol de - Publicat marti, 16 ianuarie 2018 08:38

Simona Halep, locul 1 WTA, s-a calificat în turul II la Australian Open, după ce a trecut de australianca Destanee Aiava, locul 193 WTA, scor 7-6, 6-1, la capătul unei partide care a durat aproape 2 ore. În următorul meci, românca o va înfrunta pe Eugenie Bouchard (112 WTA)

Simona a început greu meciul. Aiava a lovit puternic, decisiv, în timp ce Halep s-a deplasat greu și a lovit scurt. Australianca de 17 ani a condus cu 5-2, moment în care a cerut intervenția medicului și a mers la vestiare, acuzând probleme din cauza căldurii.

După reluarea jocului, Aiava a făcut multe greșeli, n-a mai fost sigură și jocul ei n-a mai funcționat. A pierdut două mingi de set la 5-2! Halep a profitat și a revenit, câștigând meciul în tie-break.

Setul doi a început prost pentru Halep. În al doilea game, Simona a călcat greșit și a căzut, acuzând mari probleme la gleznă.

După intervenția medicului, Simona a revenit și a jucat mai precaut, n-a mai forțat, dar a reușit să facă două break-uri și să își câștige fără emoții serviciul, calificându-se în turul doi.

Simona Halep - Destanee Aiava 7-6, 6-1

SET, MECI SIMONA HALEP: Simona Halep a câștigat setul, 6-1, și meciul după un game în care a servit excelent.
Break Halep, 5-1:
Simona va servi pentru a câștiga meciul, după un game extrem de disputat. Aiava a făcut o dublă greșeală și a ajutat-o pe Simona să câștige
Game Halep, 4-1:
Simona este tot mai aproape de victorie. A câștigat din nou pe propriul serviciu, iar jocul ei este tot mai sigur, în timp ce Aiava face tot mai multe greșeli
Game Aiava, 3-1:
Australianca își câștigă la 0 game-ul de serviciu, profitând de faptul că Simona Halep nu a forțat în acest game pentru a nu își agrava accidentarea
Game Halep, 3-0:
Halep joace foarte bine în acest moment și și-a câștigat serviciul.
Break Halep, 2-0:
Simona își mărește avantajul. A reușit primul break al setului, profitând de greșelile adversarei. După accidentarea la gleznă, Simona este mai reținută în mișcări și încearcă să se protejze

Meciul s-a reluat

În al doilea punct din game-ul doi, Halep a călcat greșit și a căzut. Simona acuză probleme la glezna stângă și a cerut intervenția mediului

Game Halep, 1-0: Simona începe bine setul secund, deși a fost condusă cu 15-40. Aiava are în continuare probleme și încearcă să închidă punctele rapid, dar face multe greșeli. În plus, jocul lui Halep este tot mai sigur

Începe setul doi. Simona Halep servește prima

SET SIMONA HALEP: Deși a început greu tie-break-ul, fiind condusă cu 1-3, Halep și-a revenit și a câștigat. Jucătoarea noastră a profitat de câteva erori neforțate ale australiencei și a închis setul
Game Halep, 6-6:
Simona Halep își câștigă game-ul de serviciu, iar setul se va decide în tie-break
Game Aiava, 5-6:
Aiava întrerupe seria de game-uri câștigătoare a Simonei. A lovit mai bine în acest game, a reușit un as și este din nou la un game de câștigarea setului
Game Halep, 5-5:
Simona continuă forma excelentă. A câștigat game-ul la 0 și a egalat scorul, după ce și-a îmbunătățit vizibil jocul. Halep este tot mai agresivă și se deplasează mai bine pe teren
Break Halep, 4-5:
Aiava mai cedează un game. A condus cu 30-0, dar Simona Halep a revenit și a făcut break-ul. Acum va servi pentru a egala scorul
Game Halep, 3-5:
Simona profită de probleme adversarei și revine în set. Halep a salvat două mingi de meci și a închis game-ul cu o lovitură de backhand în diagonală

S-a reluat partida

Meciul este întrerupt. Aiava acuză probleme medicale. Fizioterapeuta a venit pe teren, iar australianca susține că are probleme cu respirația și tensiunea. Pauza se prelungește, Aiava s-a retras la vestiare.

Game Aiava, 2-5: După un game lung, de 10 minute, în care Simona Halep a ratat două mingi de break, Aiava este la un game de câștigarea setului.
Break Aiava, 2-4:
Deși Simona Halep a avut șansa de a câștiga game-ul, Aiava a revenit și a făcut break-ul. În continuare, Halep lovește scurt, nu e agresivă și îi permite australiencei să conducă punctele și să lovească decisiv
Break Halep, 2-3:
Simona se apropie la un game de australiancă și va servi pentru a egala scorul. Ambele jucătoare au un început ezitant de meci și fac multe greșeli neforțate
Break Aiava, 1-3:
Aiava este foarte agresivă în acest debut de meci! Lovește foarte puternic și încearcă să închidă rapid punctele. A mai făcut un break, profitând de faptul că Simona Halep se deplasează lent în acest debut de meci
Game Aiava, 1-2:
Destanee câștigă pentru prima dată pe serviciul ei și preia conducerea. Game-urile sunt echilibrate, schimburile sunt la limită, iar cele două jucătoare încă nu sunt în ritm
Break Aiava, 1-1:
Meciul începe echilibrat. Aiava revine rapid în set, reușind un break.  Australianca a returnat agresiv și a pus-o în dificultate pe Simona Halep
Break Halep, 1-0:
Simona începe excelent meciul și face un break. Românca a avut 30-0, dar Aiava a egalat. Totuși, Halep a fost mai sigură în ultimele puncte și a câștigat game-ul