SPORTURI  »  TENIS  »  FED CUP

FOTO » GAME, SET, MATCH! România învinge Spania şi se califică la barajul pentru Grupa Mondială! Transmite-le un mesaj de felicitare fetelor noastre!

Articol de GSP - Publicat duminica, 08 februarie 2015 00:00 / Actualizat duminica, 08 februarie 2015 19:23

Dublul Irina Begu/Monica Niculescu a adus punctul decisiv în lupta cu Spania de la Fed Cup şi a calificat echipa în barajul pentru Grupa I Mondială.

România - Spania 5-7, 6-3, 6-2

La finalul primei zile, scorul era 1-1, iar ziua de azi a început prost, după ce Halep a fost învinsă de Muguruza. Irina Begu a jucat extraordinar şi a învins-o pe Soler-Espinosa, iar duelul s-a decis în meciul de dublu.

Meciul dintre Irina Begu/ Monica Niculescu şi Garbine Muguruza/ Medina Garrigues a început prost, iar spanioloaicele au cîştigat primul set.

Româncele au revenit extraordinar şi au jucat perfect, cîştigînd următoarele două seturi şi aducînd punctul decisiv. Begu şi Niculescu au reuşit lovituri foarte bune, au servit perfect şi nu le-au dat nici o şansă ibericelor, împinse de la spate de public.

România s-a calificat în barajul pentru calificarea în Grupa I Mondială, iar adversara se va trage la sorţi marţi.

Desfăşurarea liveTEXT a meciului:

6-2 Victorie pentru România! Niculescu şi Begu au adus punctul decisiv, cu care ne-am calificat la barajul pentru grupa mondială!
5-2 - Ibericele cîştigă game-ul şi rămîn în set! Româncele vor servi pentru a cîştiga meciul
5-1 -
Tricolorele joacă foarte bine! Sînt de neoprit şi cîştigă al patrulea game la rînd şi sînt foarte aproape de a cîştiga meciul
4-1 -
România continuă forma excelentă! După jumătate de oră echipa noastră conduce cu trei game-uri! Begu şi Niculescu joacă perfect
3-1 -
Un game foarte bun reuşit de românce, iar Irina Begu a adus punctul decisiv! România se distanţează
2-1 -
Împinse de la spate de public, româncele fac primul break din acest set şi trec în avantaj! La ultimele două puncte, Niculescu şi Begu au reuşit două lovituri care le-au lăsat fără replică pe spanioloaice
1-1 -
Game la 0 cîştigat de românce, după ce au servit foarte bine şi nu le-au dat nici o şansă adversarelor
0-1
- Spanioloaicele cîştigă primul game după 11 minute! Româncele au avut trei mingi de break, dar nu le-au concretizat

SETUL 3

6-3 - Set România! Româncele au servit foarte bine şi au egalat şi meciul intră în decisiv
5-3 -
Româncele cîştigă din nou pe serviciul Spaniei şi servesc pentru a cîştiga setul doi
4-3 -
Rebreak reuşit de iberice pe serviciul Monicăi Niculescu, după ce româncele au salvat două mingi de rebreak
4-2 -
Break reuşit de România pe serviciul Garbinei Muguruza!
3-2 -
România preia conducerea în acest set, după un game foarte bun pe serviciul Irinei Begu
2-2 -
Rebreak făcut de românce! Tricolorele îşi revin! Urmăm la serviciu
1-2 -
Break reuşit de ibercire, care se apropie tot mai mult de victorie în meciul decisiv
1-1 -
Game alb reuşit de iberice! Muguruza  si Medina Garrigues joacă din ce în ce mai bine
1-0 -
Româncele cîştigă greu primul game al setului secund. Aproximativ 10 minute a durat

SETUL 2

5-7 - SET! Jocul excelent al Mugurezei le ajută pe iberice să cîştige primul set
5-6 -
Break alb reuşit de iberice! Acum servesc pentru set
5-5 -
Begu şi Niculescu n-au reuşit să cîştige pe serviciul adversarelor. Româncele urmează la serviciu