SPORTURI  »  TENIS  »  INDIAN WELLS

Sorana Cîrstea e în optimile Indian Wells după mai bine de două ore de luptă » Urmează un duel de foc cu Simona Halep!

Sorana Cîrstea, la Indian Wells // foto: Imago Images

Articol de GSP - Publicat luni, 14 martie 2022 07:24 / Actualizat luni, 14 martie 2022 11:56

Sorana Cîrstea (31 de ani, locul 27 WTA) s-a calificat în optimile turneului de la Indian Wells, după 5-7, 6-1, 6-0 cu rusoaica Anna Kalinskaya (23 de ani, 90 WTA). În faza următoare, Sorana va da piept cu Simona Halep.

Setul inaugural a fost unicul echilibrat. Până la 5-5, cele două jucătoare au mers cap la cap. Departajarea a făcut-o un break reușit de Anna Kalinskaya, care a fructificat a treia minge de break din respectivul game.

Simona Halep, victorie scurtă cu „Coco” Gauff la Indian Wells » Sorana Cîrstea o așteaptă în optimi!
INDIAN WELLS

Sorana Cîrstea e în optimile Indian Wells după victoria cu Anna Kalinskaya

În setul 2, Sorana a ridicat nivelul. Actul a început cu un break al rusoaicei, dar Sorana a apăsat piciorul pe accelerație și a câștigat 12 game-uri consecutive din acel moment, profitând și de problemele medicale cu care s-a confruntat adversara.

Game-urile pe serviciul rusoaicei în setul 2 au fost lungi, istovitoare, dar Sorana și le-a adjudecat pe toate. Per total, din 20 de șanse de break, Cîrstea a „transformat” 7.

La finalul setului 2, Anna a cerut pauză de vestiare, reclamând probleme de natură medicală. Ulterior, a cerut un time-out medical în setul 3, la 0-3.

Sorana a încheiat meciul cu 4 ași (doi pentru Anna) și 7 duble greșeli, față de 12 ale adversarei.

Simona Halep, adversara din optimi

Pentru Sorana Cîrstea urmează primul duel cu Simona Halep, vecina sa de clasament (#26 WTA), după mai bine de 11 ani.

Sorana conduce la duelurile directe împotriva Simonei, 2-1, cel mai recent meci între cele două jucătoare fiind „tranșat” de Cîrstea, 6-2, 6-4, în august 2010, la Cincinnati.

Mai multe știri din tenis:

Emma Răducanu, încă o înfrângere dureroasă » A fost eliminată de la Indian Wells, după un „thriller” de aproape 3 ore

Rafael Nadal s-a retras de la Miami: „Riscam să fie finalul pentru mine”

Interviu ȘOCANT cu fostul internațional român care deține o școală de fotbal: „80% dintre români susțin Rusia. Știm cu toții ce este Ucraina - rahat!” » GSP l-a contactat azi: „Îmi mențin afirmațiile!”

Retragere-șoc în tenis! Nici măcar nu și-a anunțat fanii, dar a cerut să fie scoasă din programul de testare antidoping