SPORTURI  »  TENIS  »  WTA EASTBOURNE

Înfrângere clară pentru Monica Niculescu în turul doi de la Eastbourne » A ratat șansa unei întâlniri cu Simona Halep

Articol de GSP - Publicat miercuri, 28 iunie 2017 08:54

Monica Niculescu (51 WTA) a fost învinsă în turul secund al turneului de la Eastbourne, pierzând duelul cu Tsvetana Pironkova (149 WTA) în minimum de seturi.

Pironkova s-a impus cu 6-0, 6-4, la capătul unei dispute care a durat doar o oră și trei minute.

Niculescu a avut un start de meci extrem de lent, fiind depășită în repetate rânduri de jocul agresiv dictat de Pirnkova, al cărui stil de joc se pliază perfect cu iarba.

Românca a mai echilibrat meciul în setul secund, a condus cu 3-1, însă Pirnkova s-a dovedit mai inspirată pe finalul manșei, pe care a câștigat-o cu 6-4.

FINAL // Monica Niculescu - Tsvetana Pironkova 0-6, 4-6

Pironkova se va duela în următorul tur chiar cu Simona Halep, care a învins-o în trei seturi pe chinezoaica Ying-Ying Duan (DETALII, AICI)