SPORTURI  »  TENIS  »  ITF WIESBADEN

Irina Begu, victorie expeditivă la Wiesbaden și calificare în semifinale: „Am încercat să fiu agresivă”

Irina Begu în acțiune la Wiesbaden 2024 Foto: Detlef Gottwald

Articol de - Publicat vineri, 03 mai 2024 17:47 / Actualizat vineri, 03 mai 2024 21:08

Irina Begu, 33 de ani, ♦ 128 WTA, s-a calificat în penultimul act al turneului challenger ITF de la Wiesbaden (Germania), dotat cu premii de 100.000 de dolari, după ce a trecut în „sferturi” cu 6-2, 6-2 de Katarina Zavatska (Ucr), 24 de ani, ♦ 181 WTA.

Încă un pas, încă un meci câștigat pe drumul revenirii de Irina Begu, care se află în challengerul ITF de la Wiesbaden abia la al treilea tablou principal de la US Open 2023 încoace.

Obligată să ia o pauză prelungită de o accidentare la cot, românca în vârstă de 33 de ani caută să profite cât de mult posibil de sezonul de primăvară pe zgură, suprafața care, spune ea, „tot timpul m-a avantajat”.

Naționala României, încă o victorie dramatică la Campionatul Mondial, 3-2 contra Coreei de Sud, și menținere în Grupa A!
CAMPIONATUL MONDIAL

După ce a ieșit în turul secund de pe tabloul turneului WTA 1000 de la Madrid, a ales să meargă în Germania pentru a aduna mai multe partide disputate. O mișcare de succes până acum, Irina calificându-se în semifinalele concursului ITF.

Ea a trecut, în prima lor dispută directă, de Katarina Zavatska din Ucraina, lucky loser pe tabloul de la Wiesbaden, cu un contondent 6-2, 6-2, după numai o oră și 21 de minute.

O partidă vizibil mai scurtă decât cea din runda anterioară, când stătuse pe teren două ore și 53 de minute în victoria dramatică împoriva Simonei Waltert din Elveția, 4-6, 6-1, 7-6 (2).

Irina Begu: „Cred că am jucat cu adevărat bine”

În fața ucrainencei, Begu a luat repede un avans consistent, 4-0, impunându-și loviturile puternice și bine calibrate din spatele terenului, în partida disputată pe Arena Centrală de la T2 Sports Health Club, baza care găzduiește turneul.

Zavatska a reușit să apară pe tabelă pentru 2-6, dar în setul secund „tricolora” a traversat din nou în fugă game-urile până la 5-0. Până la urmă, meciul s-a închis cu un dublu 6-2.

În ziua anterioară am avut un meci lung, acum a fost diferit, am încercat să fiu agresivă și să mă concentrez cât mai bine. Cred că am jucat cu adevărat bine”, a declarat românca imediat după finalizarea partidei.

Încă o adversară în premieră pentru Irina Begu

Jule Niemeier s-a calificat în semifinale la Wiesbaden după abandonul adversarei Foto: Detlef Gottwald

Ea o va înfrunta, din nou o premieră pentru ea săptămâna aceasta, pe una dintre marile favorite locale, germanca Jule Niemeier, favorita 3 a concursului, 24 de ani, locul 111 mondial. Aceasta a petrecut doar 33 de minute pe teren în „sferturi”, după ce adversara ei, cehoaica Tereza Martincova, s-a retras accidentată la scorul de 0-6, 0-1.

Clasamentul WTA se va actualiza luni, 6 mai, dar în ierarhia în timp real, româncei îi ieșiseră cele 215 puncte obținute anul trecut după calificarea în sferturi de finală la Madrid, astfel încât alunecase de pe 128 pe 190.

Acum, cu ce a obținut prin prezența în turul 2 la Madrid, 35 de puncte, și cu cele aferente semifinalei de la Wiesbaden, 39 de puncte, se situează pe poziția a 159-a în ierarhia mondială.

Simona Halep, în dialog cu americanii: „Ca și cum m-ar fi lovit un camion!”
INTERVIU HALEP
Marele Premiu de MotoGP din Kazahstan a fost anulat! Motivele oficiale au fost anunțate
MOTO GP

Cristian Tudor Popescu dezvăluie regula radicală pe care ar impune-o imediat în tenis: „E singura șansă pentru spectacol, să scăpăm de «bum-bum», «buf-buf»”

CSA Steaua ATACĂ după ultima decizie privind palmaresul: „FCSB a jucat ilegal în Liga 1. Cerem public LPF și FRF să explice!”