SPORTURI  »  TENIS  »  TURNEUL DE LA DOHA

VIDEO Simona Halep, meci perfect în turul II la Doha » Victorie în fața Ekaterinei Makarova + cu cine va juca în runda următoare

Articol de GSP - Publicat miercuri, 14 februarie 2018 16:38

Simona Halep, locul 2 WTA, a câștigat meciul din turul II al turneului de la Doha, Qatar, contra rusoaicei Ekaterina Makarova, locul 36, scor 6-3, 6-0. Simona va juca joi în runda următoare cu Anastasija Sevastova, locul 13 WTA, care a trecut de Naomi Osaka.

În primul meci în echipamentul Nike (vezi aici foto) și după ce nu a jucat la Fed Cup, Simona Halep a început excelent. Simona a servit foarte bine, s-a deplasat excelent și a lovit mereu decisiv. Halep a forțat mereu și a obținut două break-uri în primul set, conducând cu 5-1. Makarova a câștigat două game-uri la rând, dar Simona a câștigat setul la 3, după 40 de minute, reușind să fructifice a treia minge de set.

Simona a început bine setul doi, cu un break la 0, iar în game-ul următor a salvat patru mingi de break, reușind să își mărească avantajul. Halep a continuat seria excelentă și nu a pierdut niciun game, impunându-se la 0.

Acesta a fost primul meci pentru Simona după finala de la Australian Open, pierdută contra Carolinei Wozniacki.

17.325 $și 60 de puncte WTA a câștigat Simona după acest succes

Desfășurarea meciului Simona Halep - Ekaterina Makarova 6-3, 6-0

MECI SIMONA HALEP: Simona Halep a câștigat meciul, servind exclent în ultimul game
Break Halep, 5-0:
Simona va servi pentru a câștiga meciul. A mai făcut un break, după un game jucat excelent în care a pus presiune pe Makarova
Game Halep, 4-0:
Jucătoarea noastră este într-o formă excelentă în aceste momente. Simona servește foarte bine, lovește eficient și domină schimburile, fiind la un pas de victorie

Break Halep, 3-0:
Simona mai câștigă un game pe serviciul Makarovei. Rusoaica a condus cu 40-15, dar Halep a revenit și a făcut încă un break.

Game Halep, 2-0:
După un game foarte lung și extrem de dificil, Simona își câștigă serviciul. Halep a salvat patru mingi de break și a închis game-ul cu un as
Break Halep, 1-0:
Simona a început din nou foarte bine. A forțat la retur și a profitat de greșelile Makarovei, făcând break la 0.

Începe setul doi. Makarova servește prima

• În primul meci în echipamentul Nike (vezi aici foto) Simona Halep a început excelent. Simona a servit foarte bine, s-a deplasat excelent și a lovit mereu decisiv. Halep a forțat mereu și a obținut două break-uri în primul set, conducând cu 5-1. Makarova a câștigat două game-uri la rând, dar Simona a câștigat setul la 3, după 40 de minute, reușind să fructifice a trei minge de set.

SET SIMONA HALEP: Halep închide setul. După un game echilibrat, în care Simona a ratat două mingi de set și a salvat o minge de break, jucătoarea noastră a câștigat setul

Game Makarova, 5-3: Rusoaica are momente mai bune, dominând schimburile și reușind să reducă din diferență. Simona va servi din nou pentru a câștiga setul

Break Marakova, 5-2:
Simona nu a putut închide setul. Makarova a jucat mai bine în acest game, a forțat și a reușit să o pună în dificultate pe Simona, care și-a cedat serviciul
Break Halep, 5-1:
Simona mai face un break și va servi pentru câștigarea primului set. Halep a forțat din nou, ia la mingea de break, Makarova a trimis mingea în fileu
Game Halep, 4-1:
Simona câștigă rapid  game-ul, la 0, reușind doi ași
Game Makarova, 3-1:
Ekaterina reușește să câștige primul game din acest serviciu, dar cu ceva emoții. În continuare, Simona este jucătoare care atacă și care caută loviturile decisive
Game Halep, 3-0:
Simona joacă excelent. Are un început foarte bun și domină schimburile, lovind mereu exact.

Break Halep, 2-0:
Jucătoarea noastră a forțat în primul game de serviciul al rusoaicei și a făcut break, după ce a ratat o minge de break. Simona se deplasează foarte bine și nu pare afectată de probleme la gleznă
Game Halep, 1-0:
Simona câștigă primul game al meciului. La minge de game, Halep a avut noroc, mingea fi oprită de fileu.