SPORTURI  »  TENIS  »  ROMÂNIA - UCRAINA 3-1

Meciul dintre Copil şi Sergheiev a fost suspendat din cauza ploii şi nu se va mai relua

Articol de GSP - Publicat duminica, 09 mai 2010 00:00

Meciul dintre Marius Copil şi Ivan Sergheiev, ultimul al întîlnirii România - Ucraina, din Grupa I a Zonei Euro-africane, a fost oprit, duminică, din cauza ploii, la scorul de 1-0 la seturi pentru ucrainean, şi nu se va relua.

Meciul a fost oprit, după 50 de minute de joc, în momentul în care Copil conducea cu 2-1 în setul al doilea şi era 15-15 pe serviciul lui Sergheiev. Marius Copil pierduse primul set, cu scorul de 4-6.

La înţelegerea celor doi căpitani, Andrei Pavel şi Orest Tereşciuk, partida nu va fi reluată, iar rezultatul oficial al întîlnirii România - Ucraina va rămîne 3-1.

Tot astăzi, în a patra partidă a întîlnirii, amînată de mai multe ori din cauza ploii, Victor Hănescu l-a învins, scor 6-4, 6-2, 7-5, pe Serghei Stahovski, ceea ce a dus la calificarea României la barajul pentru promovarea în Grupa Mondială, cu scorul general de 3-1.

Vineri, în prima zi a întâlnirii, Victor Hănescu l-a învins, cu scorul de 7-6 (1), 7-5, 6-4, pe Ilia Marcenko, iar Adrian Ungur, debutant în Cupa Davis, a fost învins, scor 6-2, 6-7 (3), 7-5, 7-5, de Serghei Stahovski.

Sîmbătă, perechea Victor Hănescu/Horia Tecău a învins, cu scorul de 6-4, 6-4, 6-2, cuplul Serghei Bubka/Serghei Stahovski.

Ca urmare a rezultatelor întîlnirii de la Bucureşti, România va juca, în septembrie, în barajul pentru promovarea în Grupa Mondială, iar Ucraina se va lupta pentru rămânerea în Grupa I.

sursa: Mediafax

FCSB se întoarce oficial pe Ghencea! Mihai Stoica a făcut anunțul: „Da, sigur! Pe 6 iulie vom juca acolo”

FCSB poate pierde „un jucător excepțional” » Au început negocierile: „E diferență mare între ce solicită și ce e dispus Gigi să ofere!”