SPORTURI  »  TENIS  »  ROLAND GARROS

Performanță incredibilă a Andreei Mitu! Românca a eliminat-o pe Schiavone şi este în "optimi" la Roland Garros

Articol de GSP - Publicat sambata, 30 mai 2015 15:00

Andreea Mitu s-a calificat în "optimile" turneului de la Roland Garros, după ce a învins-o pe Francesca Schiavone. Irina Begu a fost eliminată de Petra Kvitova, scor 6-3, 6-2.

Mitu, locul 100 WTA, a trecut de Francesca Schiavone, locul 92 WTA și cîștigătoare a turneului în 2010, scor 7-5, 6-4.

În primul set, Schiavone a condus cu 3-0, dar românca a revenit și a cîștigat cu 7-5.

Mitu a început foarte bine setul doi și a făcut break, conducînd cu 3-1, dar italianca a revenit și a egalat. La 4-4, Mitu a făcut încă un break și trecut în avantaj și a cîștigat meciul.

Andreea Mitu va juca în turul următor cu Alison Van Uytvanck, locul 93 WTA. Vezi detalii

Calificarea în "optimile" turneului de la Roland Garros este cea mai mare performanță reușită de Mitu la un turneu de Grand Slam.

Vezi aici desfășurarea liveTEXT a meciului

ady1wan9 bvqs3qhpAndreea Mitu 7 - 5, 6-4 Francesca Schiavone ady1wan9 bvqs3qhp

6-4

GAME, SET și MECI: Andreea Mitu cîștigă game-ul și meciul. Românca s-a calificat în "optimi".

5-4

Break Mitu: Românca reușește încă un break și va servi pentru a cîștiga meciul

4-4

Game Mitu: După un game foarte disputat, Mitu reușește să își facă serviciul și să egaleze situația

3-4

Game Schiavone: Pentru prima dată în acest set, Schiavone trece în avantaj, după ce a cîștigat game-ul

3-3

Break Schiavone: Italianca egalează scorul în setul doi, după un break la 0

3-2

Game Schiavone: Italianca a cîștigat la 0 game-ul pe propriul serviciu și pune presiune pe Mitu

3-1

Game Mitu: Mitu joacă foarte bine pe propriul serviciu și nu îi dă nici o șansă italiencei

2-1

Game Schiavone: Francesca Schiavone se menține aproape de Mitu, după ce a cîștigat game-ul pe propriul serviciu

2-0

Game Mitu: Mitu a servit foarte bine și își mărește avantajul în fața italiencei Schiavone

1-0

Break Mitu: Început excelent de set pentru Mitu, care reușește break-ul și trece în avantaj

Irina begu a fOST ELIMINATĂ

Begu, locul 30 WTA a pierdut în fața Petrei Kvitova, locul 4 WTA, în două seturi, scor 3-6, 2-6.

Cehoaica a jucat foarte solid și a lovit puternic mingea, iar românca nu a putut face față.

Kvitova a reușit să cîștige de trei ori pe serviciul Irinei Begu și s-a impus după 58 de minute.

6v4cybo9 8an2c9dfIrina Begu 3 - 6, 2-6 Petra Kvitovavmwqdlr4 i7xgf4k5

2-6

Game, set și meci: Petra Kvitova cîștigă game-ul fară emoții și se impune după 58 de minute. Cehoaica se califică în "optimi"

2-5

Break Kvitova: Al doilea break reușit de Kvitova în acest set. Cehoaica va servi pentru meci

2-4

Game Kvitova: Cehoaica își cîștigă serviciul și se distanțează în setul doi

2-3

Break Kvitova: Kvitova face break-ul la 0, după ce a lovit foarte agresiv și trece în avantaj.

2-2

Game Kvitova: Început echilibrat de set. Kvitova cîștigă setul și egalează situația

2-1

Game Begu: Begu se menține în față în acest set. Românca s-a impus în game-ul pe propriul serviciu

1-1

Game: Kvitova egalează scorul după un game în care Begu nu i-a pus mari probleme

1-0

Game Begu: Românca începe foarte bine setul doi și cîștigă cu siguranță primul game