SPORTURI  »  TENIS  »  WTA DUBAI

Aspectul care a încurcat-o pe Halep înaintea meciului cu Ruse: „Plictisitor!” + Ce spune despre duelul din „sferturi”

Simona Halep (30 de ani, 23 WTA) a învins-o pe Gabriela Ruse (24 de ani, 59 WTA), scor 6-3, 6-2, și s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Dubai.

Articol de GSP - Publicat miercuri, 16 februarie 2022 21:18 / Actualizat miercuri, 16 februarie 2022 23:05

• Simona Halep va juca în turul următor cu Ons Jabeur (10 WTA), ultimul cap de serie rămas în competiție. Tunisianca a avut nevoie de 67 de minute pentru a trece de Jessica Pegula (14 WTA), scor 6-3, 6-1. Meciul este programat mâine, în jurul orei 17:00.

Simona Halep și Gabriela Ruse s-au înfruntat în ultimul meci al zilei de pe arena centrală a complexului din Dubai. Așteptarea îndelungată a încurcat-o pe dubla campioană de Grand Slam.

Cu răsuflarea tăiată! Cum a câștigat Ruse cel mai frumos schimb al meciului cu Halep
WTA Dubai

Reacția lui Halep, după victoria cu Ruse de la Dubai

„A fost un meci programat târziu, nu a fost ușor să așteptăm atâtea ore. E plictisitor!

Gabi lovește tare mingea, este o jucătoare excelentă. O cunoașteam foarte bine. Mă bucur mult pentru această victorie, dar sper ca data viitoare să joc mai bine. Am început să mă bucur mai mult de tenis”, a spus Simona Halep, imediat după victoria cu Ruse.

În turul următor, Halep o va înfrunta pe Ons Jabeur. Cele două s-au întâlnit și în ediția din 2020 de la Dubai, în faza optimilor de finală. Tunisianca se impunea atunci dramatic, 6-1, 2-6, 7-6(7). Simona a glumit pe seama acelei întâlniri: „Îmi amintesc că a fost o atmosferă extraordinară. Vă mulțumesc pentru asta! Tot ce sper e ca acum să nu fie 9-7 în tie-break”.

Statistica meciului, oferită de Sofascore

Cum a trăit Djokovic finala Australian Open: „Nu mi-a fost ușor. Fiul meu sărea după fiecare punct câștigat de Nadal”

De ce crede CTP că Ruse o poate încurca pe Halep la Dubai: „Dacă își menține condiția, o să avem ce vedea!”