SPORTURI  »  TENIS  »  GIPPSLAND TROPHY

Câți bani a luat Halep pentru victoria cu Laura Siegemund de la Gipssland Trophy + egalitate la meciurile directe cu viitoarea adversară

Simona Halep// FOTO: Guliver/GettyImages

Articol de GSP - Publicat miercuri, 03 februarie 2021 08:48 / Actualizat miercuri, 03 februarie 2021 12:07

Simona Halep (29 de ani, 2 WTA) s-a calificat în sferturile de finală de la Gippsland Trophy după ce a trecut de nemțoaica Laura Siegemund (32 de ani, 51 WTA), scor 6-2, 6-4.

• Halep va juca joi, în jurul orei 06:00, în sferturile de finală cu Ekaterina Alexandrova (26 de ani, 33 WTA), care a trecut de Iga Swiatek, scor 6-4, 6-2. Rusoaica era cotată cu a doua șansă în această partidă, dar a produs surpriza și a trecut de poloneza care a câștigat de o manieră categorică Roland Garros 2020, după un meci în care a reușit de patru ori să câștige pe serviciul lui Swiatek

Simona Halep a obținut o victorie lejeră în optimi, după un meci dominat autoritar, în special în primul set, câștigat după 38 de minute.

Pentru accederea în sferturile de finală ale turneului organizat la Melbourne, ca pregătirea pentru Australian Open 2021, Simona Halep va primi un cec în valoare de 8.770 de dolari. Pe lângă bani, Simona va primi și 100 de puncte în clasamentul WTA.

+1 FOTO

Simona Halep – Ekaterina Alexandrova, în sferturile Gipssland Trophy

Următoarea adversară a Simonei Halep va fi rusoaica Ekaterina Alexandrova (26 de ani, 33 WTA). Până acum, cele două jucătoare s-au întâlnit de două ori în circuitul WTA, scorul fiind egal.  Alexandrova, a cărei cea mai bună clasare a fost în februarie 2020, când se afla pe locul 25, s-a impus în 2019, la Beijing, scor 6-2, 6-3. Înainte de acest meci, Simona câștigase la Cincinnati, scor 3-6, 7-5, 6-4.

La Gippsland Trophy, Ekaterina Alexandrova este a noua favorită, iar până acum a trecut de Anna Karolina Schmiedlova (4-6, 6-4, 6-2) și de poloneza Iga Swiatak (6-4,  6-2).

1 trofeua câștigat Alexandrova în carieră, în 2020, la Shensezn. Mai are o finală la Linz (2018) și un succes la dublu (Budapesta, 2019)

VIDEO Simona Halep e gata Australian Open 2021: „Nu va fi ușor, dar eu sunt pregătită!”

Citește mai multe știri despre Simona Halep:

Simona Halep, lovitură marcă înregistrată în meciul cu Laura Siegemund! Ce a reușit la Gippsland Trophy

Simona Halep, primele cuvinte după victoria cu Laura Siegemund: „Da, Australian Open e unul dintre obiective”

A luat parte la un moment istoric în fotbalul românesc, acum lucrează pe TIR în Germania: „Patronii sunt foarte faini! Mai stau un an și mă întorc acasă”

„Traduceri avem?” » Cum se comportă „Hagi” Luțu la cursurile de director sportiv: „E disperat!”