SPORTURI  »  TENIS  »  TURNEUL DE LA MOSCOVA

Simona Halep-Samantha Stosur 7-6 (1), 6-2 în finala de la Moscova! Al cincilea titlu al anului pentru româncă

Articol de GSP - Publicat duminica, 20 octombrie 2013 00:00 / Actualizat duminica, 20 octombrie 2013 17:06

Românca Simona Halep a cîştigat finala turneului de la Moscova, după ce a trecut în finală de australianca Samantha Stosur, scor 7-6 (1), 6-2. Este cel de-al cincilea titlu pe care Simona Halep şi-l trece în palmares în acest an, după cele de la Nürnberg, 's-Hertogenbosch, Budapesta şi New Haven!

Turneul de la Moscova i-a adus 470 de puncte WTA româncei în vîrstă de 22 de ani, care, de luni, va fi pe locul 14 mondial, cea mai bună clasare din carieră! Ultima jucătoare de tenis din România care s-a aflat în Top 15 mondial este Irina Spîrlea, la începutul anului 1999! Samantha Stosur este la a doua finală consecutivă pierdută la Kremlin Cup, după ce anul trecut s-a înclinat în faţa Carolinei Wozniacki, în trei seturi.

Primul set dintre Simona Halep şi Samantha Stosur a fost unul foarte disputat, aproape fiecare game de pe serviciul australiancei fiind pe muchie de cuţit. În vîrstă de 22 de ani, Halep nu s-a lăsat intimidată de cîştigătoarea de la US Open 2011 şi a dus setul în tiebreak, după ce nu a putut apăra breakul de la 3-2. În tiebreak, acolo unde nervii contează cel mai mult, Simona Halep a distrus-o pe australiancă, nelăsînd decît un singur punct pierdut pe parcurs! A fost singurul set în care Halep a pierdut mai mult de două gameuri la Moscova!

Cel de-al doilea set a fost unul cu mult mai puţine probleme pentru româncă. După un început ezitant de set, în care şi-a pierdut serviciul, Halep a reuşit două breakuri consecutive, iar scorul a arătat rapid 4-1! După ce Stosur şi-a apărat serviciul, românca a forţat din nou şi a închis finala la 6-2! Halep a cîştigat turneul de la Moscova fără să fi pierdut vreun set!

"Vreau să mulţumesc tuturor celor care m-au ajutat să obţin această victorie. Sînt foarte fericită şi sper să revin la anul cu o nouă victorie", a declarat Simona Halep la finalul meciului.

Desfăşurarea meciului Halep-Stosur:
Setul 1: 7-6 (1). Cîştigătoare de US Open, australianca Samantha Stosur a servit prima, însă alegerea era cît pe ce să o coste, după ce românca a avut o minge de break. Simona şi-a apărat serviciul, după care a obţinut 3 mingi de break, fructificînd-o pe prima! Scorul a devenit 2-1! Halep şi-a apărat din nou serviciul şi a forţat pe reverul adversarei, însă australianca şi-a ţinut nervii în frîu. A urmat un atac pe serviciul Simonei, care a cedat şi setul a ajuns la 3-3. Loviturile de dreapta neglijente ale Samanthei Stosur au fost salvate de un as şi multă concentrare, iar scorul a devenit 4-4, după ce Simona a replicat rapid. A urmat un game lung, în care Halep a avut cîteva şanse bune de break, dar nu a reuşit să valorifice niciuna. Ambele jucătoare n-au mai avut probleme şi s-a ajuns la tiebreak. Simona nu s-a întrebuinţat prea mult în momentele decisive ale setului şi a închis la 1!

Setul 2: 6-2. Simona a început slab setul secund, pierzînd pe propriul serviciu, însă a recuperat imediat handicapul şi, mai mult, a dus scorul fulger la 4-1! După ce a cedat un game pe serviciul australiencei, românca a apăsat acceleraţia şi a închis meciul la 6-2!