SPORTURI  »  TENIS  »  WTA ISTANBUL

Sorana Cîrstea, eliminată în semifinale la Istanbul » Românca a fost învinsă în două seturi de Veronika Kudermetova

Sorana Cîrstea / Sursă foto: Imago Images

Articol de GSP - Publicat sambata, 23 aprilie 2022 17:22 / Actualizat sambata, 23 aprilie 2022 18:54

Sorana Cîrstea (32 de ani, 24 WTA) a fost eliminată în semifinalele turneului de la Istanbul, unde e campioană en-titre. Ea fost învinsă de Veronika Kudermetova (24 de ani, 29 WTA), scor 3-6, 2-6.

• În cealaltă semifinală, Anastasia Potapova (122 WTA) a trecut de  Yulia Putintseva (51 WTA), scor 6-2, 2-6, 6-2
  • Turneul WTA 250 de la Istanbul se desfășoară în perioada 18-24 aprilie

Sorana Cîrstea nu a putut continua forma bună arătată în această săptămână și a fost eliminată în semifinalele turneului de la Istanbul, pe care-l câștigase în 2021. Românca a fost învinsă de Veronika Kudermetova, după un meci care a durat o oră și 24 de minute.

Sorana Cîrstea, învinsă în semifinalele turneului de la Istanbul

Primul set a început echilibrat. Cele două jucătoare au mers cap la cap până la 3-3, reușind câte un break. De la 3-3, Kudermetova a forțat, a câștigat două game-uri pe serviciul Soranei și a luat setul cu 6-3.

În setul secund, Kudermetova s-a distanțat rapid la 4-1. Cîrstea nu a avut forța să revină, iar Veronika s-a impus cu 6-2, asigurându-și calificarea în finală.

• 1-1: Început echilibrat de meci. Fiecare jucătoarea și-a câștigat game-ul de serviciu

Mihaela Buzărnescu, meciuri cu injecții în braț: „Corpul poate duce doar cât este creat să ducă”

VIDEO Emma Răducanu nu i-a putut face față lui Swiatek, în „sferturi” la Stuttgart

VIDEO Momente tensionate în meciul Tsitsipas - Alcaraz, noua rivalitate din ATP: gest nesportiv al grecului, cum a reacționat spaniolul + o coincidență fabuloasă

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”