SPORTURI  »  TENIS  »  CUPA HOPMAN / AUSTRALIA - ROMÂNIA 1-2

Victor Hănescu şi Sorana Cîrstea au învins Australia la Cupa Hopman!

Australia, Romania, tenis

Articol de - Publicat sambata, 02 ianuarie 2010 00:00

Revenită după 12 ani, România a început cu o victorie ediţia 22 a Cupei Hopman, învingînd Australia cu scorul de 2-1. Sorana Cîrstea a reuşit să cîştige Samantha Stosur în primul meci al zilei, scor 3-6 6-4 6-3. Victor Hănescu a pierdut al doilea meci în faţa lui Lleyton Hewitt, scor 6-3 3-6 6-7(2). Meciul decisiv, cel de dublu mixt, a fost cîştigat de Victor şi Sorana, 7-5 6-1.

S. STOSUR/L. HEWITT - S. CÎRSTEA/V. HĂNESCU 5-7 1-6

Sorana Cîrstea şi Victor Hănescu au dat peste cap calculele hîrtiei, care îi dădeau ca favoriţi cerţi pe australieni. Hewitt şi Stosur nu au arătat în nici un moment că le pot face faţă românilor în meciul de dublu mixt, capitulînd în setul doi, unde au obţinut un singur game.

"Am avut un meci dificil cu Hewitt, sînt foarte obosit. Mă bucur că am reuşit să învingem, chiar dacă venim după sărbători. Sînt destul de obosit, drumul a fost lung, meciurile au fost obositoare, dar sper să fiu în formă pentru următoarele meciuri"
VICTOR HĂNESCU

1-6 » Break din nou şi victorie pentru România!
1-5 » Serviciu cîştigat uşor de Hănescu, iar România este la un game distanţă de victorie
1-4 » Break alb pentru România!
1-3 » Sorana şi Victor sînt aproape de o victorie surprinzătoare în faţa Australiei
1-2 » Break România după un game echilibrat
1-1 » Hănescu şi Cîrstea îşi fac şi ei serviciul
1-0 » Game uşor făcut de australieni pe serviciul lui Hewitt
10:35 » Începe setul secund
5-7 » Game şi set pentru România, care se află la un set de victorie în faţa Australiei!
5-6 » Sorana şi Victor obţin un nou break şi vor servi pentru set
5-5 » Re-break pentru Australia
4-5 » Australienii îşi fac serviciul, dar România serveşte pentru cîştigarea primului set
3-5 » România se apropie la un game de cîştigarea primului set
3-4 » Stosur îşi face serviciul, iar Australia se apropie la un punct de România

3-6 6-3 7-6(2)

A doua partidă a zilei i-a adus faţă în faţă pe Lleyton Hewitt şi Victor Hănescu. Singura partidă între cei doi avusese loc în 2003, în primul tur de la Australian Open, cînd australianul se impunea fără emoţii, scor 6-3 6-2 6-2. Hănescu a început neaşteptat de bine partida, cîştigînd primul set, dar a cedat relativ uşor cel de-al doilea act. În decisiv, ambii jucători au trecut pe lîngă breakul decisiv, dar Hewitt a fost cel care a triumfat, cîştigînd tie-breakul din decisiv.

"Nu mai jucasem de ceva vreme, aşa că ştiam că îmi va fi foarte greu. Victor este un jucător foarte bun, dar are slăbiciunile lui. Am încercat să pun presiune pe serviciul lui"
LLEYTON HEWITT

7-6 » Hewitt cîştigă tie-breakul şi aduce primul punct Australiei
6-6 » Hewitt duce meciul în tie-break
5-6 » Game făcut de Hănescu, iar presiunea este din nou pe umerii australianului
5-5 » Hewitt egalează şi ne îndreptăm spre un tie-break
4-5 » Game cîştigat de Victor, iar Hewitt va servi pentru a rămîne în meci
4-4 » Victor a fost la cîţiva centimetri de un break decisiv
3-4 » Victor îşi face serviciul şi revine la conducere
3-3 » Rebreak Victor! Românul reintră în cărţi pentru cîştigarea meciului!
3-2 » Game alb reuşit de australian
2-2 » Hewitt dă semne de revenire şi îi pune mari probleme lui Victor în acest game
2-1 » Victor este din nou aproape de break
1-1 » Hănescu îşi menţine cu ceva emoţii serviciul
1-0 » Hewitt începe cu dreptul al doilea act
07:15 » Începe setul al doilea
3-6 » Lleyton Hewitt cedează primul set în faţa lui Victor, iar România se apropie de victorie în faţa Australiei!
3-5 » Victor îşi recuprează break-ul şi va servi pentru cîştigarea primului set!
3-4 » Hănescu pierde avantajul break-ului obţinut în debutul partidei
2-4 » Hewitt rezistă asediului lui Victor, care evoluează excelent în acest prim set
1-4 » Victor revine de la 0-30 şi menţine diferenţa de un break
1-3 » Hewitt cîştigă primul game al său, într-un moment în care Victor a părut că îşi trage sufletul după efortul din debutul meciului
0-3 » Victor se distanţează la 3 gameuri
0-2 » Hănescu reuşeşte break-ul după o luptă de durată cu Hewitt
0-1 » Victor cîştigă primul game al partidei
06:35 » Meciul începe cu Hănescu la serviciu
06:20 » Cei doi jucători au intrat pe teren şi vor începe încălzirea

SAMANTHA STOSUR - SORANA CÎRSTEA 6-3 4-6 3-6

Primul meci al zilei a fost rezervat fetelor. Cele două se întîlnit pînă acum de două ori, ambele partide avînd loc în 2009, învingătoare ieşind de fiecare dată australianca. Stosur este cea care a oprit-o pe Sorana din drumul spre semifinalele turneului de la Roland Garros, cîştigînd atunci cu scorul de 6-1 6-3. Astăzi, Sorana a reuşit să îşi ia revanşa, cîştigînd în trei seturi un meci care părea să fie foarte uşor acaparat de australiancă.

"A fost primul meci al anului şi nu ştiam la ce să mă aştept. N-o mai învinsesem pe Stosur pînă acum aşa că am zis că trebuie să intru pe teren şi să mă bucur de tenis. Am început mai slab, dar mi-am îmbunătăţit jocul pe parcurs. Ea serveşte foarte bine aşa că ştiam că trebuie să îmi păstrez serviciul şi să forţez breakul. N-am mai participat la un astfel de turneu, sper ca Victor să învingă şi el astăzi!"
SORANA CÎRSTEA

3-6 » Sorana cîştigă primul meci al duelului cu Australia, învingînd-o pentru prima dată pe Stosur!
3-5 » Break reuşit de Sorana, care va servi pentru meci!
4-4 » Australianca egalează, iar acum va urma un game foarte important
3-4 » Mult mai convingătoare Sorana în acest set secund, reuşeşte să facă faţă presiunii lui Stosur
4-1 » Game alb reuşit de australiancă
3-1 » Sorana cedează serviciul pentru prima dată, încă nu îi poate face faţă forţei australiencei
2-1 » Stosur îşi foloseşte ca şi în întîlnirile precedente avantajul serviciului puternic
1-1 » Un game cîştigat fără probleme de Sorana, românca reuşind să profite de erorile lui Stosur
1-0 » Stosur a început cu o dublă greşeală şi cu o minge în fileu, dar a revenit de la 0-30 şi a cîştigat primul game al partidei
04:10 » Meciul începe cu Stosur la serviciu
04:00 » S-au intonat cele două imnuri, iar jucătoarele vor începe încălzirea.

Australia - ROMÂNIA 1-1
Meciul 1: Samantha Stosur - Sorana Cîrstea 6-3 4-6 3-6
Meciul 2: Lleyton Hewitt - Victor Hănescu 3-6 6-3 7-6(2)
Meciul 3: Stosur/Hewitt - Cîrstea/Hănescu 5-7 1-6