SPORTURI  »  TENIS  »  TURNEUL DE LA MONTREAL

Victorie fantastică pentru Halep! Simona e în semifinale la Montreal după ce a învins-o pe Svetlana Kuznețova

Articol de GSP - Publicat vineri, 29 iulie 2016 11:47

Simona Halep s-a calificat în semifinalele turneului de la Montreal după ce a învins-o pe Svetlana Kuznețova (locul 11 WTA), scor 3-6, 6-1, 6-1.

În penultimul act, Simona Halep (locul 5 WTA) o va întâlni pe învingătoarea din meciul Daria Kasatkina (33 WTA) - Angelique Kerber (2 WTA).

Meciul a început cum nu se putea mai bine pentru rusoaică, aceasta făcând break-ul încă din debut. De altfel, Kuznețova a condus la un moment dat cu 4-0. Setul doi a fost în oglindă cu primul, însă în prim plan a fost Simona Halep, care s-a impus în final cu un sec 6-1. În decisiv doar Simona Halep a mai fost pe teren, rusoaica neavând nicio speranță.

"A fost foarte greu. Mă simt un pic obosită. Ea a jucat foarte bine, e foarte puternică. Nu pot spune decât că sunt foarte fericită că am câștigat în fața ei. După primul set am fost puțin nervoasă. Nu reușeam să fiu agresivă. Vom vedea ce se întâmplă în meciul următor, e posibil să-mi iau revanșa în fața lui Angelique Kerber, dacă se va calfica în semifinale astăzi" Simona Halep

Până astăzi scorul dintre Halep și Kuznețova era egal, 3-3, ultima întâlnire fiind cea de la Sydney, când rusoaica s-a impus 7-6, 4-6, 6-3.

Citește mai jos desfășurarea liveTEXT

GAME, SET ȘI MECI! SIMONA HALEP merge în careul de ași de la Montreal!
Game Kuznețova!
Rusoaica și-a făcut serviciul, dar Simona Halep va servi pentru câștigarea meciului și pentru accederea în semifinalele turneului.
Game Halep!
Simona face legea pe teren! Rusoaica a luat un singur game din ultimele 12! Românca e la un nivel maxim în acest moment!
Break Halep!
Simona se apropie cu pași repezi de semifinale!
Game Halep!
Simona se deplasează din colț în colț și nu-i dă nicio șansă rusoaicei.
Simona e de neoprit! În ultimele 9 game-uri, rusoaica a câștigat doar unul!
Game Halep! Simona pare mai în formă ca niciodată și începe perfect setul decisiv!

SET HALEP! Simona încheie setul doi într-un stil de mare campioană!
Game Halep!
Simona e la un singur game de a trimite meciul în decisiv!
Rusoaica își face serviciul, dar speranțele pentru acest set pentru ea sunt tot mai mici.
Game Halep!
Simona are o revenire de senzație și pare să ducă meciul în decisiv!
Un nou break pentru Simona. Kuznețova a câștigat doar  5 din 16 puncte pe al doilea serviciu.
Game Halep!
Începutul acestui set secund seamănă foarte mult cu primul, însă de această dată în prim plan e Simona.
Simona începe perfect meciul și face break-ul în fața rusoaicei.

SET KUZNEȚOVA! Simona n-a reușit mai mult de 3 game-uri în acest prim set pe care-l pierder!
Simona reușește două game-uri legate pentru prima dată în acest meci și se poate apropia și mai mult dacă-și face serviciul.
Game Halep!
Simona are o răbufnire de orgoliul, dar e posibil să fie prea târziu, cel puțin în acest prim set.
Svetlana își continuă jocul bun și înceheie game-ul cu un as fără șanse pentru Simona.
Game Halep!
Simona își face cu greu game-ul pe propriul serviciu și pare foarte obosită.
Rusoaica prinde cele mai bune unghiuri și de cele mai multe ori o obligă pe Simona să trimită mingea în afara terenului.
Break Kuznețova!
Simona nu-și revine și mai pierde un game pe propriul serviciu. Mai mult, punctul care a decis game-ul a venit în urma unei duble greșeli.
Rusoaica profită de numărul mare de greșeli neforțate ale Simonei și își majorează diferența.
Simona începe cum nu se poate mai rău meciul și își pierde serviciul încă din start.
A început meciul! Halep servește prima!

Playtech: TRAGEDIE! Doliu URIAȘ în politica din România! A MURIT în urmă cu puțin ...

Ianis Hagi și Dennis Man, în centrul atenției la reunire » Ținute extravagante alese de „tricolori”