SPORTURI  »  TENIS  »  WTA ROMA

Victorie mare pentru Alexandra Dulgheru » Românca a învins-o pe Lucie Safarova după ce a fost condusă la seturi

Articol de GSP - Publicat miercuri, 13 mai 2015 18:23

Alexandra Dulgheru, locul 72 WTA, s-a calificat în turul II al turneului de la Roma după ce a trecut de Lucie Safarova, locul 14 WTA.

Românca a cîştigat în trei seturi, scor 1-6, 6-4, 7-6(6), şi s-a calificat în runda următoare, după o partidă care a durat două ore şi 30 de minute.

Dulgheru a pierdut primul set, 1-6, dar a revenit în joc şi şi-a adjudecat următorul set.

În decisiv, jucătoarea noastră a început mai bine şi a condus cu 3-0, dar cehoaica a egalat. Românca a servit pentru set, la 5-3, dar a pierdut game-ul, iar cele două au mers cap la cap pînă la tie-break.

În runda următoare, Dulgheru va evolua contra rusoaicei Ekaterina Makarova, locul 8 WTA.

FCSB se întoarce oficial pe Ghencea! Mihai Stoica a făcut anunțul: „Da, sigur! Pe 6 iulie vom juca acolo”

FCSB poate pierde „un jucător excepțional” » Au început negocierile: „E diferență mare între ce solicită și ce e dispus Gigi să ofere!”