FOTBAL  »  Superliga  »  GAZ METAN - CONCORDIA 1-3

VIDEO Pustai tremură » Ilie Stan l-a băgat în şedinţă pe cel mai longeviv antrenor din campionatul intern

Pustai a suferit o nouă înfrîngere pe banca Mediaşului

Articol de GSP - Publicat duminica, 16 septembrie 2012 00:00 / Actualizat sambata, 15 septembrie 2012 22:48

Chiajna a învins la Mediaş, după ce în prima repriză nu a tras nici un şut pe poartă.

Ilie Stan a arătat încă din debutul partidei că nu a venit la Mediaş doar pentru a face act de prezenţă. Tehnicianul le-a dat ordin elevilor săi să pună presiune pe medieşeni, dar prima repriză a fost una anostă, cele două formaţii ajungînd cu greu la poarta adversă.

Filmul partidei şi-a schimbat scenariul în finalul primei reprize, atunci cînd Răzvan Avram a văzut al doilea cartonaş galben, după un fault stupid făcut la marginea careului.

După un prim mitan cu un singur şut pe poartă, cele două formaţii s-au dezlănţuit în debutul reprizei secunde. La doar cinci minute de la reluare, Wellington (50) a fost angajat în careu şi a reuşit deschiderea scorului cu un şut sec la colţul lung, dar Mediaşul a răspuns imediat prin Astafei (54), care a ajuns la 6 goluri în campionat. Chiajna a reacţionat ca un animal rănit, iar Leca (58) a readus avantajul pe tabelă.

Zuluf a aplicat lovitura de graţie cînd Mediaşul nu-şi revenise din pumni (64). Finalul a fost o simplă formalitate pentru oaspeţi, care au blocat rezultatul, iar tehnicianul Cristi Pustai are emoţii pentru funcţia sa pentru prima oară în ultimii cinci ani.

"Am reuşit să obţinem trei puncte şi am profitat de omul în plus pe care l-am avut. Momentul-cheie al meciului a fost eliminarea lui Avram, pentru că acolo s-a rupt meciul. De acum ne gîndim doar la partida cu Ceahlăul" (Ilie Stan, antrenor Concordia)

"Este un moment greu, am mai trecut prin asemenea episoade, dar trebuie să ştim să rămînem demni şi la înfrîngere" (Cristi Pustai, antrenor Gaz Metan)

INBOX
- Radu Zaharia a suferit o contractură la ultimul antrenament şi nu a fost trecut pe foaia de meci de Cristi Pustai.
- Bambarra (Burkina Faso) a jucat titular la Chiajna, după ce s-a transferat abia în urmă cu trei zile.
- Ilie Stan l-a introdus pe fiul său în teren în ultimele zece minute ale meciului de la Mediaş, dar Daniel nu a avut nici o ocazie de gol.
- Lepmets a fost lăsat pe bancă după ce s-a întors prea tîrziu de la lotul Estoniei, în locul său apărînd Florin Niţă.