FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  PETROLUL PLOIEȘTI - FCU CRAIOVA

FOTO Petrolul Ploiești - FCU Craiova 0-1. Mutu respiră! Oltenii câștigă un meci extrem de tensionat și merg în „optimi”

Petrolul Ploiești - FCU Craiova / Sursă foto: Raed Krishan (GSP) +38   FOTO
Petrolul Ploiești - FCU Craiova / Sursă foto: Raed Krishan (GSP)

Articol de - Publicat marti, 21 septembrie 2021 20:40 / Actualizat marti, 21 septembrie 2021 21:18

În plină criză în campionat, FCU Craiova obține o victorie prețioasă în Cupa României. Oltenii s-au impus la Ploiești, în fața Petrolului, scor 1-0, calificându-se în „optimi”.

Una dintre cele mai atractive partide din „16-imile” Cupei s-a jucat pe stadionul „Ilie Oană”. Disputa, una palpitantă din primul până în ultimul minut, a fost decisă în minutul 52, când oltenii au înscris după o fază demnă de play-station, cu Terell Ondaan la finalizare.

Trupa lui Adi Mutu venea după cinci meciuri consecutive fără succes, iar o victorie în Cupă era singura opțiune pentru a mai îndulci atmosfera încordată de la echipă. Misiunea Craiovei n-a fost deloc ușoară, liderul din Liga 2 ridicându-se din plin la înălțimea ocaziei.

Concluziile lui Adrian Mutu după victoria cu Petrolul + ce mesaj le transmite jucătorilor
PETROLUL - FCU CRAIOVA 0-1

FCU Craivoa câștigă un meci extrem de tensionat și merge în „optimi”

În minutul 6, „găzarii” au fost aproape să deschidă scorul după o pătrundere vijelioasă a lui Măzărache. Totuși, prima repriză i-a aparținut Craiovei, care a dominat ostilitățile și a exercitat un presing sufocant.

Alb-albaștrii au rezolvat partida în minutul 52, la capătul unei faze pe care Mutu ar vrea s-o vadă cât mai des. Devieri, pase din prima și atingeri de mare finețe. Toate au contribuit la reușita oltenilor, semnată de Terell Ondaan după o pasă perfectă a lui Compagno.

+34 FOTO

Petrolul s-a năpustit în ofensivă a atacat cu toate liniile într-un final tensionat, dar Craiova a securizat victoria și, implicit, calificarea. Adrian Mutu respiră, dar la colț sunt duelurile cu FC Botoșani și CSU Craiova din campionat.

Petrolul Ploiești - FCU Craiova 0-1

• A marcat: Ondaan '52
  • FINAL! FCU Craiova se impune în fața Petrolului, 1-0, și se califică în optimi!
  • min.88: Ce ocazii imense ratează Petrolul cu două minute înainte de final! Darius Buia șutează în forță de la distanță, Răzvan Popa boxează în față, iar mingea ajunge la un alt jucător al Petrolului. Șutul violent al lui Mario Bratu se duce însă mult peste poartă, spre exasperarea miilor de fani ai ploieștenilor.
  • min.73: Dublă schimbare în garnitura lui Adrian Mutu. Ies Bușu și Ondaan, intră Dragoș Albu și Gajic.
  • min.71: Simon Măzărache, unul dintre cei mai periculoși jucători ai Petrolului, șutează periculos de la distanță, portarul Răzvan Popa intervine la timp.
  • min.65: Petrolul, la un pas de egalare! „Găzarii” au cea mai mare ocazie a reprizei, dar Popa e atent și boxează.
  • min.62: Oltenii, din nou aproape de gol! Compagno reia cu capul din câțiva metri, Avram respinge in-extremis.
  • min.52: GOOOL Craiova! Fază spectaculoasă reușită de echipa lui Adrian Mutu, care aduce și deschiderea scorului. Oltenii „desenează” perfect de la jumătatea terenului, avansează curajos către poartă, iar Ondaan apare la finalizare, după ce Compagno îi așezase perfect balonul. Trupa lui Mutu sărbătorește alături de ultrași, care au aprins din nou materiale pirotehnice.
  • A început repriza secundă a disputei de la Ploiești.
„Îl înjurați pe Mititelu / Dar cu el tăiați purcelu'” » Incidente între ultrași și mesaje ironice la Petrolul - FCU Craiova
PETROLUL - FCU CRAIOVA
+34 FOTO
  • PAUZĂ la Ploiești: Petrolul și FCU Craiova sunt la egalitate, scor 0-0
  • min.43: Trupa lui Adrian Mutu încheie repriza în ofensivă. Oltenii sunt periculoși, însă un ricoușeu îi salvează pe gazde de la primirea golului.
  • min.25: Ritmul continuă să fie alert la Ploiești, însă ocaziile au lipsit în ultimele minute. Disputa e aprinsă și-n tribune: ultrașii fac „schimb” de materiale pirotehnice.
  • Min.16: Ondaan își încearcă norocul de la distanță, mingea se duce departe de poarta ploieștenilor.
  • Min.6: Vine cea mai mare ocazie a partidei. Combinație în viteză a „găzarilor”, finalizată de Măzărache cu un șut violent. Mingea se duce pe lângă poarta lui Popa.
  • Min.3: Oltenii își arată intențiile ofensive încă din startul partidei. Trupa lui Mutu s-a instalat în jumătatea prahoveană.
  • A început partida! Atmosferă frumoasă pe „Ilie Oană”, peste 3.500 de fani sunt prezenți pe stadion.

Petrolul Ploiești - FCU Craiova, echipe de start:

Petrolul: Avram - Olaru, Huja, Lica, Manolache - Seto, Chindriș - Saim Tudor, Vajushi, Măzărache - Jarovic
Rezerve: A. Radu, M. Bratu, D. Buia, M. Constantinescu, A. Oprea, S. Pană, A. Rus, Tucaliuc
Antrenor: Nicolae Constantin

FCU Craiova: Popa - Negru, Paramatti, Diallo, Huyghebaert - Ondaan, Asamoah, Van Durmen, Bușu - Compagno, Vieira
Rezerve: Gremsl, Bakayoko, Gajic, Albu, Pop, Marquet, Bauza, Raicea, Bălan
Antrenor: Adrian Mutu

Stadion: Ilie Oană (Ploieşti)
Arbitru: Mladinovici Horia Gabriel (Bucureşti) / A1: Urzică Vladimir (Piatra Neamţ), A2: Marchidanu Marius Cristian (Brăila)

Incidente între ultrași și mesaje ironice la Petrolul - FCU Craiova

Petrolul Ploiești - FCU Craiova 1948, cel mai așteptat duel al zilei din „16-imile” Cupei României, a născut și incidente între ultrașii celor două combatante.

Rivalitatea dintre cele două galerii, una dintre cele mai aprige din fotbalul românesc, a provocat tensiuni și la partida de astăzi. Față în față pentru prima oară în ultimii 8 ani, suporterii celor două echipe nu s-au menajat.

Pe durata primei reprize, ultrașii din Peluza Sud 1997, prezenți în număr mare la Ploiești, s-au înjurat în permanență cu cei ai Petrolului. Mai mult, fanii oltenilor au aruncat cu torțe și alte materiale pirotehnice în zona unde se aflau fanii prahoveni.

În replică, susținătorii „Găzarii” au pregătit și un mesaj ironic la adresa rivalilor Craiovei: „Perverșilor, îl înjurați pe Mititelu / Dar cu el tăiați purcelu'”. Fanii craioveni au avut motive să fie furioși. Din informațiile oferite de fotoreporterul GSP prezent la stadion, aceștia au găsit vaselină pe scaunele din peluza rezervată oaspeților.

Autoritățile sunt în alertă! Întâlnire de gradul zero în „16-imile” Cupei: „Spaima voastră noi o să fim!”

Rapid, amenințată înaintea duelului din „16-imile” Cupei: „Nu ne e teamă, vrem să câștigăm”