FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  16-IMI

Au început „16-imile” Cupei României » Prima mare surpriză înregistrată în Cupă

Minaur Baia Mare
Minaur Baia Mare Foto: Minaur Baia Mare

Articol de GSP - Publicat marti, 21 septembrie 2021 16:49 / Actualizat miercuri, 22 septembrie 2021 00:21

Șaisprezecimile de finală ale Cupei României încep azi. Cele mai interesante dueluri ale zilei sunt Petrolul - FCU Craiova și Mioveni - Rapid. Iată programul complet!

• Meciurile din 16-imile Cupei se dispută într-o singură manșă, pe terenul echipei mai slab cotate sau în funcție de televizări, la echipa care are nocturnă
  • Toate partidele sunt live pe GSP.ro
  • FC Voluntari e prima echipă calificată
  • Minaur Baia Mare s-a calificat și ea
  • FCU Craiova s-a calificat mai departe
  • Rapid este ultima echipă care merge mai departe, în „optimile” competiției

CS Universitatea și CFR Cluj vor reedita joi duelul din campionat, încheiat 1-0 pentru campioană, luni. FCSB și Dinamo au avut noroc la tragerea la sorți și au primit adversari facili. Echipa roș-albastră se va duela cu CS Hunedoara, în timp ce „câinii” vor juca la Timișoara, cu Ripensia.

FINAL » CS Mioveni – Rapid 0-0, 4-5 d.l.d detalii AICI!

• Televizare: DigiSport 1, TelekomSport, Look Sport +.

Stadion: Orăşenesc (Mioveni)
Arbitru: Barbu Marian (Făgăraş) / A1: Orbuleţ Mircea (Bucureşti), A2: Mitruţi Daniel (Craiova)

FINAL » Petrolul Ploiești (L2)– U Craiova 1948 SA 0-1 , detalii AICI!

Stadion: Ilie Oană (Ploieşti)
Arbitru: Mladinovici Horia Gabriel (Bucureşti) / A1: Urzică Vladimir (Piatra Neamţ), A2: Marchidanu Marius Cristian (Brăila)

Azi:

FINAL » Minaur Baia Mare (L3) – Politehnica Iași (L2) 3-1

Prima mare surpriză din faza „16-imilor” vine chiar din al doile meci. La Baia Mare, gazdele de la Minaur (Liga 3) au reușit să se impună cu scorul de 3-1 în fașa celor de la Poli Iași, echipă din eșalonul secund și s-au calificat în optimile competiției.

Minaur a deschis scorul rapid prin Văsălie, dar ieșenii au reușit să egaleze până în pauză. În repriza secundă a existat o singură echipă pe teren, cea din Baia Mare. Au marcat Donca și Văsălie din nou, iar Minaur reușește surpriza și merge mai departe în Cupa României.

Minaur Baia Mare: Gudea – Lung, Oiță, Lazăr, Simion – Micaș, Donca, Matei – Chinde, Teuț, Văsălie
Antrenor: Ciprian Danciu

Poli Iași: Brânză – Defta, Cană, Ungureanu, Onea – Cristea, Asavoaiei, Târșă – Aftanache, Zaharia, Torres
Antrenor: Costel Enache

Stadion: Viorel Mateianu (Baia Mare)
Arbitru: Ardelean Mircea (Arad) / A1: Ghiciulescu Raul Constantin (Lugoj), A2: Bojan Cosmin (Târgu Mureş)

FINAL » Șomuz Fălticeni (L3) – FC Voluntari 1-4

• Au marcat: Sahru 37 / Al. Ilie 42, Angelov 65, 88 Paraschiv 77, 88

FC Voluntari s-a calificat în optimile Cupei, după un meci mai greu decât o arată scorul. Trupa lui Liviu Ciobotariu s-a chinuit în prima repriză cu echipa din Liga 3.  Șomuz Fălticeni a profitat de jocul foarte slab al ilfovenilor și a deschis scorul în minutul 38. Scorul la pauză a fost însă egal, Voluntari egalând după doar patru minute.

În partea secundă, experiența celor de la FC Voluntari și-a spus cuvântul. Ilfovenii au punctat de trei ori, în timp ce gazdele nu au mai putut ține pasul.

Șomuz Fălticeni: Malac- Alecsandru, Vitu, Antonesei, Chirilescu – Dănilă, Cîrstean – Sahru, Julei, Padoveni – Ciobanu
Antrenor: Bogdan Grosu

FC Voluntari: Popa - Cr. Costin, Achim, Armaș, Al. Vlad – Meleke, Fulop – Merlos, Ilie, Paraschiv – Angelov
Antrenor: Liviu Ciobotariu

Stadion: Municipal Constantin Jamaischi (Fălticeni)
Arbitru: Baban Vlad (Iaşi) / A1: Dută George Bogdan (Bacău), A2: Brînză Iulian Cătălin (Botoşani)

• ora 21:30 Universitatea Craiova – CFR Cluj
Anunț de ultim moment înainte de CS Hunedoara - FCSB: clubul a oprit vânzarea biletelor!
CS HUNEDOARA - FCSB

Reguli noi pentru Cupa României

Începând cu acest sezon, în Cupa României intră în vigoare o serie de reguli noi:

• În partidele în care se întâlnesc formații de Liga 2 cu formații de Liga 3, în ceea ce privește regulile de vârstă ale tinerilor jucători, se vor aplica reglementările de la Liga 3.
  • Avertismentele  primite de jucători până la etapa 16-imilor nu vor fi preluate în fazele superioare ale acestei competiții, astfel că începând cu acestea, cluburile vor tine o nouă evidență a cartonașelor galbene
  • Avertismentele aplicate jucătorilor în jocurile disputate anterior fazei şaisprezecimilor de finală se anulează.
  • Începând cu faza șaisprezecimilor de finală, un jucător care acumulează 2 cartonaşe galbene, în meciuri diferite, va fi sancţionat cu suspendarea pentru un joc, următorul din cadrul Cupei României.
  • În cazul în care un jucător va acumula două cartonaşe galbene (câte unul în fiecare dintre cele două meciuri, respectiv din 16-imi şi 8-imi), acesta nu va avea drept de joc în meciul din faza sferturilor de finală.
  • În cazul în care un jucător va primi doar un singur cartonaş galben în cele 2 meciuri mai sus menţionate, acesta va fi anulat, urmând să fie ţinută o evidenţă nouă începând cu faza sferturilor de finală.
  • Executarea suspendării pentru cartonaşele roşii primite de jucători / antrenori în jocurile Cupei României, indiferent de faza a competiţiei se face în primul joc oficial disputat de oricare dintre echipele clubului, indiferent de competiţie. În caz de litigiu, competenţa soluţionării aparţine Comisiei de Disciplină şi Etică a FRF.

Intră în scenă echipele din Liga 1

Din acest tur intră în competiție și cele 16 echipe din Liga 1, pe lângă cele 16 calificate în urma meciurilor din Faza a IV-a. În această fază a competiției au rămas zece formații din Liga 2 (Politehnica Iași, Dunărea Călărași, FK Csikszereda, Ripensia Timișoara, Petrolul Ploiești, Unirea Slobozia, Politehnica Timișoara, Concordia Chiajna, FC Buzău, FC Hermannstadt) și șase din Liga 3 (Minaur Baia Mare, CSM Slatina, CS Hunedoara, ACSO Filiași, Șomuz Fălticeni, CA Oradea).

Dan Petrescu, revoltat după ce a aflat că va întâlni Craiova în Cupă: „Am citit criteriile, dar nu înțeleg!”

CFR Cluj și CSU Craiova se vor întâlni în „16-imile” Cupei României în derby-ul acestei faze a competiției. Dan Petrescu, antrenorul campioanei, a comentat tragerea la sorți și crede că un asemenea meci nu ar trebui să se joace atât de devreme.

„Am citit criteriile, s-a spus că cine a fost anul trecut în optimi sunt capi de serie, asta e regula la Cupă și nu putem să-i certăm. E clar că e ciudat când vezi că ești în a doua rundă, ai luat campionatul și nu ești cap de serie, chiar nu înțeleg. Asta a fost decizia lor, echipa care a câștigat Cupa joacă cu campioana în primul meci. Nu mi se pare logic, normal, dar dacă asta e Cupa României, trebuie s-o respectăm. E clar că meciul ăsta nu cade bine pentru noi, dar vom vedea cum îl vom trata”, a declarat Dan Petrescu.

VIDEO Fost consilier local, fan al echipei Unirea Dej, luat la bătaie de suporterii CSA Steaua

EXCLUSIV Prima reacție a lui Rednic despre revenirea în Ștefan cel Mare: „E un risc pentru imaginea mea. Dacă nu era vorba de Dinamo, nu stăteam la discuții!”

Încă un club a cerut intrarea în insolvență » Explicațiile președintelui: „Așa stopăm datoriile mai vechi, către jucătorii care nu au dat satisfacție”