FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  DINAMO - CFR CLUJ 2-2, 4-5 D. PEN.

VIDEO + FOTO Magistrala CFR! Clujenii se impun cu 5-4 la penalty-uri după o finală dramatică, încheiată 2-2 în timpul regulamentar!

Articol de GSP - Publicat miercuri, 18 mai 2016 00:23

CFR Cluj a cucerit Cupa României pentru a patra oară în istorie, după 5-4 la penalty-uri contra lui Dinamo. După 120 de minute, scorul a fost 2-2.

Dinamoviștii au profitat de cele mai mari ocazii avute în prima repriză și au punctat de două ori până la pauză. În minutul 22, Gnohere a obținut un penalty după ce a fost faultat în careu de Mureșan. Francezul a executat plasat lovitura de pedeapsă și a deschis scorul pentru trupa lui Mircea Rednic.

Bicfalvi a majorat avantajul dinamoviștilor, după o lovitură de cap excelentă, venită din centrarea lui Kortzorg.

VIDEO cu cele mai importante faze AICI

CFR a redus din avantajul dinamoviștilor imediat după pauză, prin reușita lui Ruiz. Mijlocașul CFR-ului a șutat puternic din afara careului, iar Cerniauskas a fost învins.

Clujenii au mai avut o bară în minutul 61, la lovitura liberă executată de Camora.

În minutul 69, Kortzorg a scăpat de eliminare după ce l-a lovit cu palma peste față pe Tiago Lopes. Oficialii celor două echipe s-au luat la ceartă pe marginea terenului, dar spiritele s-au calmat în cele din urmă și meciul a continuat fără incidente.

Cristian Lopez a reaprins speranțele CFR-ului în minutul 89, când a egalat cu o lovitură de cap și a trimis partida în prelungiri.

Dinamo a forțat pe finalul celor două reprize de prelungiri, iar Valentin Lazăr a lovit bara în minutul 117, după un lob superb din interiorul careului.

La loviturile de departajare, cele două echipe au mers cap la cap. Diferența a fost făcută la penalty-ul executat de Rotariu, ultimul pentru Dinamo în seria de 5, apărat de Traian Marc. Ruiz a transformat apoi și a adus Cupa în Gruia!

1-1 Cristian Lopez marchează și el cu un șut la vinclu

1-0 Bicfalvi înscrie la prima lovitură de 11 metri!

ο După 120 de minute de joc, scorul rămâne 2-2. Urmează loviturile de departajare!

min 117: Valentin Lazăr lovește bara după ce îl lobează pe Marc!

min 109: Nedelcearu șutează din interiorul careului, dar Marc respinge

ο S-a încheiat prima repriză de prelungiri.

min 100: Clujenii cer penalty la o fază la care mingea îl lovește în mână pe Filip, dar Hațegan a lăsat jocul să continue

min 95: Ritmul meciului a scăzut considerabil și niciuna dintre cele două echipe nu-și asumă riscuri

ο Începe prima repriză de prelungiri!

ο FINALUL TIMPULUI REGULAMENTAR!  Vom avea prelungiri pe Arena Națională

min 92: Dinamo ratează o ocazie bună de a da lovitura de grație, dar șutul deviat a lui Rotariu de la margine careului a trecut pe lângă

min 90: Partida va fi prelungită cu 5 minute

min 89: GOL CFR! Cristian Lopez marchează cu o lovitură de cap!

min 88: Gnohere are o nouă ocazie bună de a marca, dar este deposedat în ultimul moment

min 78: Camora intră prin alunecare asupra lui Valentin Lazăr, în careul propriu. Dinamovistul cade și cere penalty, dar intervenția căpitanului clujenilor a fost corectă

min 75: Kortzorg este înlocuit de Valentin Lazăr

Reluările au arătat că Lopes a fost lovit cu palma peste față de Kortzorg, departe de zona unde era mingea

min 69: Fază controversată! Kortzorg primește cartonașul galben pentru o fază care nu a fost surprinsă de camerele de luat vederi, iar spiritele se încing pe margine, unde oficialii celor două echipe se iau la ceartă

min 61: BARĂ CFR! Camora a executat o lovitură liberă de la marginea careului, dar mingea lovește bara!

min 59: Schimbare la CFR: Beleck îl înlocuiește pe Bud

min 54: Gnohere reușește din nou să înscrie, după o greșeală a apărătorilor clujeni, dar golul este anulat corect, pe motiv de ofsaid

min 48: GOL CFR! Ruiz marchează cu un șut puternic din afara careului! Cerniauskas a atins mingea, dar nu a putut respinge

min 47: Apărarea clujenilor este din nou depășită ușor, dar Gnohere este deposedat în ultimul moment

Conceicao schimbă primul după pauză: Lopez intră în locul lui Gomelt.

ο PAUZĂ pe Arena Națională!

min 40: Șutul de la distanță a lui Petrucci este respins de Cerniauskas

min 39: Dinamoviștii fac un pressing excelent, iar clujenii sunt nevoiți să paseze în propria jumătate.

min 35: GOL DINAMO! Eric Bicfalvi înscrie cu o lovitură de cap plasată excelent, după centrarea lui Kortzorg

min 23: GOL DINAMO! Gnohere execută impecabil penalty-ul și deschide scorul. Golul îi este dedicat lui Ekeng

Cum s-a trăit în tribune penalty-ul lui Gnohere:

min 22: Hațegan dictează penalty pentru Dinamo, după o intervenție a lui Mureșan asupra lui Gnohere

min 18: CFR ratează cea mai mare ocazie de până acum! Bud nu a putut profita de o eroare a lui Cerniauskas și a trimis mingea peste poartă

min 14: Partida a fost oprită pentru un nou moment dedicat lui Patrick Ekeng

min 10: Anton a expediat un șut periculos din afara careului, pe lângă poartă

min 3: Bud expediază primul șut pe spațiul porții, dar execuția sa este reținută fără probleme de Cerniauskas.

ο A ÎNCEPUT PARTIDA!

ο Momente emoționante pe Arena Națională. Înainte de fluierul de start s-a ținut un moment de reculegere, în timp ce fanii au desfășurat o coregrafie impresionantă.

ο Jucătorii și arbitrii au ieșit pe teren purtând tricouri albe inscripționate cu mesajul "Nu te vom uita niciodată, Patrick!"

ο Viorel Moldovan a prezentat trofeul Cupei României celor 40.000 de suporteri prezenți în tribune.

ο Pe tabelă au rulat imagini cu parcursul lui Dinamo, din acest sezon de Cupa României, iar fanii au aplaudat în momentul în care pe ecran a fost difuzat golul lui Patrick Ekeng din meciul retur al semifinalei cu Steaua.

ο La stadion este prezent și Dario Bonetti, fost antrenor al câinilor, în 2009 și 2012.

ο Atmosferă superbă pe Național Arena:

ο Suporterii lui Dinamo au avut un comportament ireproșabil în momentul în care jucătorii CFR-ului au pătruns pe gazon. De altfel, fanii au promis că nu vor exista scandări la adresa adversarilor la acest meci.

ο Jucătorii clujeni vor purta tricouri personalizate, care pe mânecă vor avea inscripționat mesajul "Rest in peace, Patrick Ekeng!

Dinamoviștii sunt aproape să câștige cea de-a 14-a Cupă din istorie, fiind motivați să se impună în această seară și pentru Patrick Ekeng. "Câinii" au câștigat ultima dată trofeul în urmă cu patru ani de zile, în urma unei finale câștigate în fața Rapidului, scor 1-0.

De cealaltă parte, CFR a cucerit trofeul în trei sezoane consecutive, în perioada 2007-2010, iar ultimul succes a fost obținut la penalty-uri, în fața formației FC Vaslui.

Finala va fi ultimul meci al lui Mircea Rednic pe banca lui Dinamo, după ce tehnicianul a anunțat că nu a ajuns la un acord cu Ionuț Negoiță pentru termenii unui nou contract.

Echipe de start:

Dinamo: Cerniauskas – Hanca, Puljici, Mevlja, St. Filip – P. Anton (cpt) – D. Rotariu, Bicfalvi, Palici, Kortzorg – Gnohere
Rezerve: Muțiu, Nedelcearu, Bartalstovu, I. Șerban, A. Marc, V. Lazăr, Vl. Olteanu
Antrenor: Mircea Rednic

CFR Cluj: T. Marc – T. Lopes, Larie, A. Mureșan, Camora (cpt) – Gomelt, Petrucci, J. Carlos Ruiz – Jakolis, Bud, Nouvier
Rezerve: Vâtcă, Nascimento, Cr. Lopez, L. Goian, Beleck, D. Filipe Coelho, Vitor Bruno
Antrenor: Antonio Conceicao