FOTBAL  »  Superliga  »  ASTRA - DINAMO 1-1

Dinamo s-a împiedicat la Ploieşti cu Astra

Articol de GSP - Publicat marti, 08 decembrie 2009 00:00

Dinamo nu a reuşit să cîştige în deplasarea de la Ploieşti contra celor de la Astra, meciul terminîndu-se cu scorul de 1-1. Golurile au fost marcate de Claudiu Niculescu, în minutul 55, printr-o lovitură de cap, şi de Moţi, care a înscris în propria poartă în minutul 63.

În urma acestui rezultat, Dinamo a acumulat 26 de puncte şi se află pe locul 6, în timp ce Astra a făcut 17 puncte şi a urcat pe locul 13.

Atacanţii formaţiei Astra, Liviu Ganea şi Osvaldo Miranda, care sunt împrumutaţi de la Dinamo, nu au fost folosiţi în acest meci, după ce antrenorul ploieştenilor, Nicolo Napoli, a declarat, luni, că oficialii clubului din Ştefan cel Mare i-au contactat pe cei doi şi le-au sugerat să nu evolueze corect în partida directă dintre cele două formaţii. Tehnicianul a precizat că nu îi va folosi pe cei doi jucători în meciul cu Dinamo, pentru a-i scuti pe aceştia de o presiune suplimentară, dar şi pentru a evita toate suspiciunile legate de acest caz.

Astra: Miron - Mihalache, Rohat, Oprsal, Cornea - Strătilă (Sandu 90+2), V. Gheorghe, Takaiuki, Paulinho (Hatchi 86) - Păun (Gafiţa 46), Dokic. Antrenor: Nicolo Napoli.

Dinamo: Dolha - Scarlatache, Moţi, Tamaş, Diabate - Ad. Cristea (Alexe 82), Rus, N'Doye, Boştină - Niculescu (A. Cristea 74), M. Niculae. Antrenor: Cornel Ţălnar.

Cartonaşe galbene: Rohat 33, Cornea 84, Miron 82 / Tamaş 37, Boştină 79

Arbitri: Sebastian Colţescu - Ionel Popa, Florin Păunescu

Stadion: Astra; Spectatori: 4.000