FOTBAL  »  Superliga  »  VIITORUL

Eșec drastic pentru Viitorul în al doilea amical al zilei, primul al echipei lui Hagi în cantonamentul din Polonia

Articol de - Publicat miercuri, 27 iunie 2018 19:34

Viitorul a pierdut azi al doilea amical al zilei din cantonamentul din Polonia. Echipa lui Hagi a pierdut cu 0-4 cu Zaglebie Sosonowiec, nou-promovată în prima ligă poloneză, într-un meci disputat la Kielce.

După 0-0 la pauză, Viitorul a încasat nu mai puțin de 4 goluri în repriza secundă! Mai întâi a marcat Udovicici, în minutul 54, avantajul polonezilor fiind mărit de Torunarigha, în minutul 75.

Viitorul a continuat să rateze multe ocazii, tot polonezii fiind cei care au marcat: Pawlik a înscris golul 3 în minutul 90, iar Milewski a închis tabela în minutul 90+4.

Viitorul nu a făcut un meci dezastruos, dar a plătit tribut numeroaselor ocazii ratate pe parcursul celor 90 de minute. În plus, polonezii au dominat fizic partida,  mai ales în repriza secundă, după ce antrenorul Darius Dudek a schimbat toată echipa la pauză.

Echipa de start utilizată de Hagi: Cojocaru - Lima, Tiru, Ghita, Neciu - Vl. Achim, Mladen, Vînā - I. Hagi, Al. Stoica, Cicîldāu

Cu un sfert de oră înainte de final, "Regele" i-a trimis în teren și pe Bājan, Hodorogea, Iacob, Leca, Boboc, A. Ciobanu, Ed. Florescu, Houri, Voduț și Țîrā

Antrenor la Zaglebie Sosonowiec este Darius Dudek, fratele mai mic al portarului Jerzy Dudek, fost la Liverpool sau Real Madrid.

*Darius Dudek, fratele lui Jerzy Dudek // FOTO: Ionuț Coman

În primul meci amical al zilei,  Viitorul s-a impus azi cu 2-0 în fața celor de la Znicz Pruszkow, echipă din Liga a 2-a din Polonia și pentru care a jucat Robert Lewandowski, între anii 2006 și 2008 (detalii pe larg, aici)

Programul jocurilor de verificare ale Viitorului

- 20 iunie: FC Viitorul - Zimbru Chișinău 5-0 (Stoica 38, Florescu 51, Lyes 57, Chera 78, Pitu 90+3)
- 24 iunie: FC Viitorul - Daleszyce Spartacus 7-0 (Cicâldău 23, Vînă 30, Ciobanu 55, Florescu 58, Iacob 67, Țîră 80 și 83)
- 27 iunie: FC Viitorul - Znicz Pruszkow 2-0
- 27 iunie: FC Viitorul - Zaglebie Sosnowiec 0-4
- 30 iunie: FC Viitorul - Podbeskidzie Bielsko (ora 11.00)
- 30 iunie: FC Viitorul - Jagiellonia (ora 18.00)
- 04 iulie: FC Viitorul - Legia Varșovia (Varsovia Stadion, ora 20.00)
- 05 iulie: FC Viitorul - Radomiak Radom (la Warka, ora 19.00).

Vezi și:

„Ori te laşi tu ca antrenor, ori îl dai afară pe Săpunaru!” » Reacție dură la vederea incidentului dintre Lobonț și căpitanul Rapidului

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni