FOTBAL  »  Superliga  »  FARUL - SEPSI

Două faze controversate în Farul - Sepsi: jucătorii lui Hagi, iertați de eliminare!

Nedelcu a scăpat de eliminare în Farul - Sepsi OSK

Articol de - Publicat vineri, 03 mai 2024 21:33 / Actualizat vineri, 03 mai 2024 22:37

În prima repriză din Farul - Sepsi OSK au avut loc două faze la care oaspeții au cerut cartonaș roșu pentru adversari. Jucătorii lui Gică Hagi au scăpat de fiecare dată!

Pentru Farul, echipă cu aspirații de cupe europene, prima repriză a meciului cu Sepsi OSK a fost de coșmar. Safranko a înscris de 3 ori, meciul aproape că a fost oprit din cauza scandărilor xenofobe ale galeriei, dar putea fi chiar mai rău.

Au existat două momente în care jucători ai Farului puteau fi eliminați în urma unor intrări violente, întârziate. De fiecare dată, „centralul” Adrian Cojocaru i-a iertat. La una dintre faze, arbitrul nici măcar „galben” nu a dat!

Farul - Sepsi, ÎNTRERUPT din cauza scandărilor xenofobe!
FARUL - SEPSI OSK

Două faze controversate în Farul - Sepsi: jucătorii lui Gică Hagi, iertați de eliminare!

Primul moment controversat s-a petrecut în minutul 17. Kiki, fundașul stânga al dobrogenilor, a intrat prin alunecare după ce a pierdut mingea de sub control și l-a lovit cu talpa stângă, cu piciorul întins, în zona gambei, pe Cosmin Matei. Decarul oaspeților s-a aruncat pe gazon, s-a zvârcolit de durere, dar arbitrul nu i-a arătat nici cartonașul galben lui Kiki!

Intrarea lui Kiki asupra lui Cosmin Matei

A doua fază a avut loc în minutul 45+1. Dragoș Nedelcu, autorul unei prestații de uitat, i-a pus talpa pe gleznă lui Alimi, la nici 2 metri de arbitru! Acesta a lăsat avantaj, nu i-a acordat nici cartonaș galben lui Dragoș Nedelcu, apoi a fost chemat să revadă faza, arbitrii din camera VAR considerând că existau circumstanțe de eliminare.

Cojocaru a reprivit faza pe monitor și în ciuda intensității a acordat doar cartonaș galben! Ionuț Angheluță, unul dintre comentatorii DigiSport, fost fotbalist, era convins că Nedelcu va fi eliminat. Nu s-a întâmplat, el a continuat pe teren, iar în minutul 50 a fost înlocuit de Gică Hagi.

Nedelcu l-a călcat dur pe Alimi, dar a scăpat fără „roșu”

În continuare în 11 oameni, Farul nu a putut reintra în joc. Dobrogenii au avut momente bune în startul părții secunde, dar golul lui Cosmin Matei din minutul 69 le-a tăiat aripile. Și acea reușită a venit în urma unei mari erori, de această dată a lui Queiros, chiar cel care-l înlocuise pe Dragoș Nedelcu.

Mai multe știri din Superligă:

Dani Coman dezvăluie TREI cluburi cu care tratează: „Rapid? Dacă-mi oferă 50.000 de euro pe lună...”
NEGOCIERI
Răspunsul conducerii lui U Cluj după răbufnirea lui Neluțu Sabău vizavi de „subiectul Șumudică”: „Să fie clar pentru toată lumea!”
U CLUJ

Cristian Tudor Popescu dezvăluie regula radicală pe care ar impune-o imediat în tenis: „E singura șansă pentru spectacol, să scăpăm de «bum-bum», «buf-buf»”

CSA Steaua ATACĂ după ultima decizie privind palmaresul: „FCSB a jucat ilegal în Liga 1. Cerem public LPF și FRF să explice!”