FOTBAL  »  Superliga  »  FARUL - SEPSI 1-4

A răspuns DUR scandărilor xenofobe: „Cu adevărat penibil! Mereu pățim așa la Ovidiu”

Articol de - Publicat sambata, 04 mai 2024 08:41 / Actualizat sambata, 04 mai 2024 16:05

Attila Hadnagy, 43 de ani, directorul general al Sepsi OSK, a comentat acid incidentele de la meciul cu Farul, întrerupt două minute din cauza scandărilor xenofobe ale galeriei dobrogene.

După minutul 35 din Farul - Sepsi OSK, tabela arătând 0-3 în acele clipe, galeria gazdelor a început să scandeze lozinci xenofobe la adresa oaspeților. Crainicul arenei i-a avertizat pe spectatori în două rânduri să înceteze, dar nu s-a întâmplat.

În minutul 42, „centralul” Adrian Viorel Cojocaru a întrerupt partida, ultrașii scandând necontenit cuvinte greu de reprodus: „Ale-ale, ale-ale / Să-ți dăm la **** bozgore!”.

„Spre stupoarea noastră...” » Patronul a intrat în direct imediat după meci și a arătat cu degetul: „Era clar ca bună ziua!”
FARUL - SEPSI 1-4

La două minute distanță, „centralul” a reluat jocul, după ce galeria a schimbat repertoriul, scandând în schimb „România, România”, „Libertate pentru suporteri” sau înjurând Federația Română de Fotbal.

Attila Hadnagy, director general la Sepsi OSK, a comentat dur scenele de la Ovidiu.

Attila Hadnagy, după scandările xenofobe din Farul - Sepsi: „Cu adevărat penibil!”

„E foarte urât ce s-a întâmplat! De când a apărut Farul și vin suporterii, tot avem probleme la Ovidiu. Și asta în fiecare an!

Să te comporți așa în 2024 este cu adevărat penibil. Nu știu dacă au fost supărați pentru rezultat, pentru că mereu pățim la fel”, a afirmat acesta, conform Prosport.

La calmarea ultrașilor au contribuit și jucătorii Farului, care au mers în fața galeriei și le-au cerut liderilor să înceteze cu scandările xenofobe.

Întreruperile din prima parte au făcut ca repriza să fie prelungită cu 7 minute. În a doua repriză s-a mai înscris câte un gol de fiecare parte, scorul final fiind 4-1 în favoarea covăsnenilor.

Sepsi OSK, victima xenofobiei

Cei de la Sepsi au trăit scene similare în ianuarie 2023, în timpul meciului cu FCU Craiova. Partida a fost atunci întreruptă în minutul 26, din cauza scandărilor xenofobe ale spectatorilor.

Jucătorii și arbitrii au intrat la vestiare pentru moment, au revenit pe teren peste 10 minute, dar scandările au continuat. Ca atare, arbitrul Andrei Chivulete a oprit de tot partida, la scorul 0-0.

Comisia de Disciplină din cadrul FRF a dictat victorie „masa verde” pentru Sepsi OSK, 3-0, dar Comisia de Recurs a hotărât ca meciul să se rejoace din minutul 1, suspendând galeria oltenilor la 6 meciuri jucate în deplasare.

VIDEO. Gică Hagi: „Farul m-a crescut. Sunt netransferabil, Farul forever”

Mai multe știri despre Farul - Sepsi OSK:

Bernd Storck dezvăluie cum l-a bătut pe Hagi + Ce spune despre prelungirea contractului
6 lucruri care nu s-au văzut la TV în șocul Farul - Sepsi 1-4 » Ultrașii l-au luat la țintă pe comentator, scaune eliberate la pauză și nervi pe banca tehnică!

Cristian Tudor Popescu dezvăluie regula radicală pe care ar impune-o imediat în tenis: „E singura șansă pentru spectacol, să scăpăm de «bum-bum», «buf-buf»”

CSA Steaua ATACĂ după ultima decizie privind palmaresul: „FCSB a jucat ilegal în Liga 1. Cerem public LPF și FRF să explice!”