FOTBAL  »  Superliga  »  SEPSI - FCU CRAIOVA 4-0

VIDEO + FOTO Sepsi - FCU Craiova 4-0. Stele verzi în loc de masă verde » Covăsnenii prind în mare stil play-off-ul, după ce le-au servit oltenilor bătaie pe pâine

Articol de , - Publicat joi, 16 martie 2023 22:54 / Actualizat joi, 16 martie 2023 22:59

Sepsi Sf. Gheorghe a învins-o clar pe FCU Craiova, scor 4-0, și a obținut ultimul loc din play-off-ul Ligii 1.

Acuzat de latență, fotbalul românesc scoate din joben câte un meci de departajare. Acum un deceniu, Rapid și Chiajna jucau un baraj degeaba, fiindcă giuleștenii, învingători, au fost bătuți la TAS și retrogradați în plin sezon următor.

Iată prima etapă din play-off-ul Ligii 1! Clasamentul la start + Programul complet
PLAY-OFF

Acum, un meci decisiv apărut tot de nicăieri s-a rejucat, până la urmă, tot degeaba. Fiindcă Sepsi nu doar că a bătut-o pe FCU Craiova. Însă câștigătoarea era știută după nici 20 de minute!

Sepsi merge în play-off!

Partida întoarsă în teren de comisii a fost tranșată, rapid, de Păun (6) și Bălașa (16), ultimul forțându-l pe Gurău să-și bage mingea-n poartă. Sau poate nu de gazde, ci chiar de portar. Jucătorii lui Sepsi au profitat de gafele celui care, în 10 minute:

• a respins slab șutul lui Ștefănescu, ajuns la Păun, care a deschis scorul;
  • a ieșit aiurea pe o centrare, apoi și-a dat autogol la 2-0.

Aganovici, șut de forfait

S-au întâlnit două echipe cu meseriași în ofensivă. Și Cosmin Matei, și Bahassa au șerpuit constant printre fundașii adverși în prima repriză. Însă gazdele au avut și stropul de vână care i-a lipsit jumătății în albastru.

+12 FOTO

Roșcat și iute, Andres Dumitrescu a înclinat scrânciobul. Și prin curse, și prin pase care au ajuns, de cele mai multe ori, în careul advers. La una dintre ele, Sepsi a cerut penalty la un presupus fault la Ștefănescu. Nu s-a dat nimic, însă n-a fost nevoie. Căci Sepsi a făcut 3-0 imediat.

La ultima fază a primei reprize, Aganovici a înțepat un șut sănătos de la distanță. A prins o doză booster de la devierea lui Duarte, iar Gurău a fost sărit de minge. Ca un reproș că poate intra în poartă și fără ajutorul său. Un scor clar de neprezentare, căci Craiova n-a avut nici jumătate de ocazie în primele 45 de minute.

Mai rău decât inițial pentru FCU Craiova

Gurău s-a revanșat cu o intervenție excelentă la un 4-0 scris pe un șut marca Matei. Însă n-a amânat decât un minut deznodământul. Căci Safranko a mărit scorul din cornerul rezultat.

Și, când meciul devenise tern, dintr-un nimic, Bahassa s-a luat de Aganovici. S-a iscat o ciondăneală gratuită, lumea a strigat "rușine să vă fie", iar finalul a trecut cu eveniment.

După o lună și jumătate de dispute, de comisii și de certuri, Sepsi a bătut pe teren mai rău decât la masa verde. Și merge, mândră, în playoff.