FOTBAL  »  Superliga  »  VIITORUL - CFR CLUJ 0-1

VIITORUL - CFR CLUJ 0-1 // VIDEO 5/5 pentru Minteuan pe banca CFR-ului: „Feroviarii” au câștigat la Ovidiu și s-au distanțat la 8 puncte de FCSB

Păun, marcatorul golului meciului Viitorul - CFR 0-1 // FOTO: sportpictures.eu

Articol de GSP - Publicat sambata, 16 martie 2019 22:24

CFR a învins-o și pe Viitorul, 1-0, și a ajuns la cea de-a cincea victorie consecutivă de când echipa a fost preluată de Alin Minteuan. Fără Țucudean, care va fi indisponibil o lună, campioana en-titre a rezolvat meciul de la Ovidiu în repriza secundă, după golul lui Păun.

Trupa lui Hagi venea după triumful entuziasmant reușit etapa trecută cu FCSB, 2-1, iar azi era față în față cu un important test de maturitate: răpunerea a doi coloși la rând era dezideratul echipei lui Hagi, care a atacat încă din primele minute.

Denis Drăguș, ratangiul de serviciu din meciul cu FCSB, a ratat două oporunități mari într-o primă repriză alertă, savuroasă, în care campioana a fost și ea la un pas de gol, prin Djokovic.

0-0 a fost scorul pauzei, deși Viitorul putea primi un penalty în minutul 44, când imprudența lui Bordeianu l-a destabilizat pe Drăguș. Arbitrul a lăsat însă jocul să continue.

După pauză, presiunea Viitorului și-a mai micșorat din intensitate în fața unor ardeleni mult mai pramgmatici decât în prima repriză.

CFR a făcut ce știe atât de bine de aproape doi ani. A stat la cutie și a înscris pe contraatac. N-a mai fost Țucudean la finalizare, ci Păun, care a profitat de spațiile mari din apărarea dobrogenilor și l-a învins pe Cojocaru cu un șut plasat.

S-a terminat 0-1, o victorie imensă pentru CFR Cluj. După două etape din play-off, misiunea feroviarilor pare să fie mai facilă decât anul trecut.

Aici ai statistici și liveTEXT de la meci

VIDEO cu golul și cele mai importante faze

FINAL» Viitorul - CFR Cluj 0-1
A marcat: Păun '73

Fără Țucudean și Costache, a intrat Boli

George Țucudean nu s-a aflat în lotul campioanei en-titre pentru acest meci. Golgeterul Ligii 1, cu 18 reușite, n-a fost nici pe banca de rezerve, acesta suferint o ruptură musculară care-l va ține departe de gazon aproxmativ o lună

În echipa de start apare Kevin Boli, campion cu CFR anul trecut, revenit la echipă după experiența avută în China, la Guizhou Hengfend, echipa lui Dan Petrescu.

Presiune imensă pe FCSB

CFR a acumulat 33 de puncte și e la patru lungimi de CS U Craiova, ocupanta locului secund, și la nu mai puțin de 8 puncte față de FCSB.

Presiunea se mută duminică în tabăra steliștilor, care sunt obligați să câștige cu Astra Giurgiu, în deplasare, ora 20:30, pentru a-și mai păstra din șansele la titlu.