FOTBAL  »  LIGA 2  »  DINAMO

ULTIMA ORĂ 5 informații tari de la Dinamo » Noul investitor își aduce fiul la echipă, o plecare + „Câinii” și-au ales casa pentru baraj

Andrei Nicolescu, președintele lui Dinamo, a oferit câteva detalii importante pentru fanii „câinilor” / foto: Facebook @facebook.com/DinamoBucurestiOfficial
Andrei Nicolescu, președintele lui Dinamo, a oferit câteva detalii importante pentru fanii „câinilor” / foto: Facebook @facebook.com/DinamoBucurestiOfficial

Articol de - Publicat sambata, 13 mai 2023 17:47 / Actualizat sambata, 13 mai 2023 18:47

Andrei Nicolescu, președintele lui Dinamo, a oferit detalii importante pentru fanii „câinilor”.

Nicolescu a infirmat zvonurile care-l dădeau plecat pe administratorul special Vlad Iacob, a lăsat de înțeles că Luca Florică, fiul lui Claudiu Florică, om de afaceri interesat să investească la alb-roșii, va semna în vară cu gruparea lui Ovidiu Burcă și a anunțat că Arena Națională ar fi casa lui Dinamo în cazul unui baraj de promovare/menținere în Superliga, pentru Playsport.

Victoria de la Galați a lăsat urme » Ovidiu Burcă a pierdut 3 fotbaliști pentru derby-ul cu Steaua
Dinamo - CSA Steaua
Victoria de la Galați a lăsat urme » Ovidiu Burcă a pierdut 3 fotbaliști pentru derby-ul cu Steaua

1. Vlad Iacob rămâne la Dinamo

Deși Dinamo are un nou director sportiv, pe Gabriel Glăvan, și urmează modificări atât în acționariat, cât și la nivelul conducerii, iar Iacob a intrat într-un con de umbră în ultima vreme, Nicolescu susține că administratorul special al „câinilor” rămâne pe loc:

Nu e adevărat că va fi schimbat Vlad Iacob. Noi suntem o echipă. Puterea grupului a demonstrat la Dinamo că se rezolvă problemele, chiar şi atunci când păreau nerezolvabile. 

Cred că foarte curând vom prezenta oficial directorul sportiv. Ne concentrăm acum foarte mult pe ultimele două meciuri. Când ne va permite timpul, vom face şi prezentarea oficială a directorului sportiv. 

5 informații tari de la Dinamo » Noul investitor își aduce fiul la echipă, o plecare + „Câinii” și-au ales casa pentru baraj
Vlad Iacob / foto: Raed Krishan (GSP)

Reglasem administrativ anumite lucruri, dar au venit patru meciuri în care nu am luat puncte, în mod paradoxal. Noi încercăm să creăm o normalitate în club, iar asta va genera performanţă şi în zona sportivă”.

2. Acționarul Claudiu Florică vine la Dinamo și cu jucătorul Luca Florică

Claudiu Florică a investit deja 500.000 de euro la Dinamo, în vederea obținerii licenței pentru Superliga. Omul de afaceri vrea să îl aducă în „Ștefan cel Mare” și pe fiul lui, Luca, fundaș stânga în vârstă de 20 de ani, care a evoluat în actuala stagiune în Liga 2 pentru Progresul Spartac și FC Brașov.

„Luca Florică e un tânăr de perspectivă, care are un sezon bun de Liga 2. E un tânăr pe care îl avem în vedere”, spune Nicolescu.

5 informații tari de la Dinamo » Noul investitor își aduce fiul la echipă, o plecare + „Câinii” și-au ales casa pentru baraj
Luca Florică a mai jucat pentru echipe ca Hermannstadt, Rapid sau Clinceni

3. Andrei Nicolescu, optimist înainte de Dinamo - CSA Steaua

Dinamo - CSA Steaua, duel din penultima rundă a play-off-ului din Liga 2, se dispută luni, de la ora 20:30, liveTEXT pe GSP.ro și în direct la TV pe Orange Sport 1, Digi Sport 1 și Prima Sport 1

„Haideţi să ne concentrăm pe ce avem de făcut. Nu vreau să vorbesc despre ipoteza plecării unor jucători. Trebuie să ne concentrăm pe aceste două meciuri rămase. Sunt jocuri foarte grele, dar venim pe un trend ascendent şi ne vom juca şansele până la capăt. 

Vă garantez că jucătorii de la CSA nu vor avea nevoie de niciun imbold pentru a trata meciul cu seriozitate. Jucătorii lor nu cred că vor fi afectaţi de ce se întâmplă în afara clubului. 

Eu sper că suporterii noștri vor demonstra încă o dată forţa pe care o au cu privire la unitatea clubului. Vrem să demonstrăm că suntem mai buni decât CSA, iar jocul din Ghencea (n.r. 0-2) a fost doar o sincopă de-ale noastre. 

Mi-a dat încredere faptul că am văzut că echipa poate fi foarte concentrată şi focusată mental. Dacă Burcă reuşeşte să facă asta în continuare, echipa se va exprima bine împotriva oricărui adversar”, mai precizează Nicolescu.

4. Baraj pe Arena Națională

Dinamo se clasează acum pe 4. Dacă nu va reuși să o depășească pe Oțelul până la finalul campionatului, va disputa baraj de menținere/promovare în Superliga. Conform configurației actuale din L1 și L2, „câinii” ar evolua contra Chindiei. Unde?

„Evident că pe Arena Naţională vom juca la baraj, dacă va fi cazul”, anunță președintele roș-albilor.

  • La finalul play-off-ului, primele două clasate vor promova direct în Superliga, în timp ce ocupantele locurilor 3 și 4 vor disputa un meci de baraj cu locurile 8 și 7 din play-out-ul Ligii 1
  • Poli Iași a promovat matematic
  • CSA Steaua nu are drept de promovare

5. Plecare de la Dinamo

În această săptămână, Dinamo a rămas fără administratorul bazei Săftica și totodată magazionerul echipei, Justin Maximilian, care a plecat după o serie de neînțelegeri cu antrenorul Ovidiu Burcă, susține ProSport.

5 informații tari de la Dinamo » Noul investitor își aduce fiul la echipă, o plecare + „Câinii” și-au ales casa pentru baraj
Justin Maximilian

Mai multe articole despre Dinamo:

Știați? Pasiunea mai puțin cunoscută a lui Ionel Dănciulescu: „Rămân cu «clasicii»”
INEDIT
Știați? Pasiunea mai puțin cunoscută a lui Ionel Dănciulescu: „Rămân cu «clasicii»”
Oficialul Stelei i-a dat replica președintelui lui Dinamo: „Nu ştiu cât fotbal ştie sau dacă ştie”
STEAUA BUCUREȘTI
Oficialul Stelei i-a dat replica președintelui lui Dinamo: „Nu ştiu cât fotbal ştie sau dacă ştie”

Ioan Andone s-a mutat în Spania » Comparația făcută de fostul antrenor: „Am 4 dormitoare. Știți cât plătesc pe curent?”

Imagini scandaloase! Zona Crepusculară la Arenele BNR, în centrul Bucureștiului » Jandarmii blochează accesul pentru un motiv incredibil: „Sunt «consensele» noastre”


Comentarii (7)
popescu222
popescu222  •  13 Mai 2023, 23:04

N-ar fi rau sa aiba domnul florica si vreo ruda care se pricepe la antrenorat.

creeperno807
creeperno807  •  13 Mai 2023, 22:31

Foarte bine!

eddymaster
eddymaster  •  13 Mai 2023, 21:18
Postat de Barna pe 13 Mai 2023, 20:32

Randoame, se aude ca Gigi dacă nu ia titlul, pleacă la muntele Athos și desființează porcăria din Berceni-sat!÷))

esti tu mai tare de ureche. daca nu luam titlu,becali vinde echipe aluia din arad pe 25 de milioane de euro si rezolvam si problema cu sigla si marca. oricum o dam,noi avem viitor,voi nu aveti. sunt super bucuros ca in loc sa imi spui ca nu-i adevarat ca vitan barzesti o sa promoveze,tu imi spui aburelile astea.mai pe romaneste si tu sti ca vitan barzesti nu o sa mai joace niciodata in liga 1.

Vezi toate comentariile (7)
Comentează