FOTBAL  »  LIGA 2  »  PLAY - OFF

Gloria Buzău pierde la Șelimbăr și amână sărbătoarea promovării!

Visic face 2-1 pentru Șelimbăr în meciul cu Gloria Buzău / Foto: Captură

Articol de - Publicat vineri, 03 mai 2024 09:24 / Actualizat miercuri, 08 mai 2024 17:02

Gloria Buzău a fost învinsă cu 2-1 la Șelimbăr, în etapa a 8-a din play-off, după ce a condus cu 1-0. Omul meciului, Visic, cu o „dublă” în contul amfitrionilor. Buzoienii sunt pe locul 4, au 5 puncte în fața lui Csikszereda, și le mai trebuie unul ca să rezolve promovarea directă în Superliga.

• Corvinul Hunedoara și CSC Șelimbăr nu au drept de promovare.

Vezi aici programul complet al etapei #8 din play-off

Meciul de la Cisnădie a început cum nu se putea mai bine pentru Gloria. După numai 13 minute avea deja avantaj pe tabelă. Chică-Roșă l-a servit în careu pe Daniel Benzar și acesta a expediat balonul în vinclu: 0-1. Supergol!

Visic, coșmarul Gloriei!

Numai că oaspeții n-au profitat de momentul bun și, treptat, Șelimbăr a devenit amenințătoare. Visic a trimis „peste”, cu capul” (26), dar avertismentul n-a fost luat în seamă de jucătorii lui Andrei Prepeliță. Și rău au făcut.

În minutul 32, Alexandru Gîț i-a pus mingea pe tavă aceluiași Visic, în careul mic, și acesta n-a mai iertat: 1-1. Chiar și la acest scor, Gloria era în grafic. La 6 puncte distanță de Csikszereda, promovarea directă în Superliga era asigurată.

Visic face „dubla”

În partea a doua, prima ocazie le-a aparținut amfitrionilor (52). Gîț l-a avut pe 2-1 în picior, numai că a tras prost, din 7 metri lateral. Replica Gloriei a venit abia zece minute mai târziu, când Perianu l-a pus la treabă pe Roșca. Însă portarul Șelimbărului s-a descurcat și a respins în corner balonul care se ducea la colțul scurt.

În minutul 72, șoc pentru oaspeți! Visic, omul care le pusese cele mai mari probleme și-n prima repriză, a lovit din nou: „cap” plasat, din mijlocul careului mare, la centrarea lui Monea: 2-1.

Pe final, „biciută” de pe margine de Prepeliță, Gloria s-a trezit cât de cât. Iar în minutul 83, Cristi Dumitru a trimis „alături” dintr-o poziție promițătoare. Și asta a fost. Buzoienii amână sărbătoarea promovării, Șelimbăr bifează prima victorie în play-off!

FINAL. CSC Șelimbăr - Gloria Buzău 2-1

Clasamentul în timp real în play-off

CSC Șelimbăr - Gloria Buzău, formații de start

CSC Șelimbăr: Roșca - Mitrea, Palmeș, Natea, Gîț - Schieb, Călin, Deac, Panos - Visic, Rotund
Rezerve: Bumbar, Orte, Soare, Gherman, Monea, Alexe, Moussinga, Pop, Baba
Antrenor: Claudiu Niculescu

Gloria: Greab - Părvulescu, Dandea, Dobrosavlevici, Crișan, D. Dumitrescu - Benzar, Tănasă, Akhmatov, Prejmerean - Chică-Roșă
Rezerve: Lăpădat, Ferraresso, Perianu, Nadolu, Brîncoveanu, Dumitrache, Sălceanu, Dumitru, Șteau
Antrenor: Andrei Prepeliță

Arbitru: Cristian Moldoveanu (Sfântu Gheorghe)

Cinci transferuri de Champions League » Cum arată „11-le” cu care FCSB ar putea ataca preliminariile
FCSB
„MM de ce tace? E direct atacat” » Mircea Sandu, izbucnire cu tentă rasistă, după acuzațiile de blat ale lui Mircea Lucescu: „Facem anchete în stilul Bulibașa. Perversitate, curvăsăreală”
SCANDAL

Cristian Tudor Popescu dezvăluie regula radicală pe care ar impune-o imediat în tenis: „E singura șansă pentru spectacol, să scăpăm de «bum-bum», «buf-buf»”

CSA Steaua ATACĂ după ultima decizie privind palmaresul: „FCSB a jucat ilegal în Liga 1. Cerem public LPF și FRF să explice!”