INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SPANIA

Arestaţi! » Şase persoane au fost reţinute în dosarul blatului dintre Espanyol - Osasuna 1-1

Secvenţă din Espanyol - Osasuna (1-1, pe 11 mai 2014): David Lopez, mijlocaşul catalanilor (stînga), pasează nestingherit de Oriol Riera

Articol de - Publicat sambata, 07 martie 2015 00:00 / Actualizat vineri, 06 martie 2015 23:07

Şase persoane au fost reţinute, inclusiv doi foşti preşedinţi ai Osasunei. Un alt oficial arestat a mărturisit că trei jucători, Punal, Damia (Osasuna) şi Sergio Garcia (Espanyol), au pus la cale această remiză, catalanii primind un sfert de milion de euro. Osasuna a retrogradat la finalul anului.

Procurorii anticorupţie nu pierd timpul la Pamplona. Încep să aranjeze piesele acestui puzzle al blaturilor concentrat pe Osasuna, capul răutăţilor în ultimele două sezoane de Primera.

Joi seară şi ieri dimineaţă, şase persoane au fost arestate, printre care Miguel Archanco (preşedinte al clubului navarrez în perioada 2012-2014) şi Patxi Izco (lider la Osasuna între 2002 şi 2012). Dar fostul manager general Angel Vizcay, şi el reţinut, a făcut toate dezvăluirile, potrivit postului de radio Cadena Ser.

Căpitanul lui Torje a aranjat jocul de la Barcelona
În primul rînd asupra meciului Espanyol - Osasuna, 1-1 pe 11 mai 2014, etapa a 37-a a campionatului trecut. În care Gabi Torje a fost titular şi a jucat 65 de minute. Chiar căpitanul său de la Espanyol, Sergio Garcia, ar fi aranjat partida.

Vizcay susţine că Punal şi Damia, ambii de la Osasuna, s-au întîlnit cu jucătorul catalan într-un hotel, oferindu-i 250.000 de euro pentru o remiză cu scor exact, 1-1. Exact cum s-a întîmplat. Alb-albaştrii i-au lăsat pe oaspeţi să egaleze în prima repriză (la o lovitură liberă), apoi ambele echipe s-au admirat după pauză.

1,35 milioane pentru trucaje
Tot Vizcay a mai scos la lumină cîteva date extrem de importante:
- 650 de mii de euro le-a plătit Osasuna celor de la Betis pentru a învinge în penultima etapă pe Valladolid (4-3) şi ca să piardă în meciul direct (navarrezii au bătut cu 2-1)
- 400 de mii de euro a costat-o pe Osasuna victoria cu Getafe (1-0) din 2012-2013 (Cosmin Contra era încă la Petrolul, ajungînd la Getafe în 2014).
- 300 de mii de euro le-a mai oferit Osasuna echipelor Valladolid şi Betis pentru că au cîştigat meciuri din 2012-2013 contra rivalilor săi în lupta pentru evitarea retrogradării.

În urmă cu doi ani, Osasuna s-a salvat. Sezonul trecut, a fost prima sub linie şi a ajuns în Liga Adelante (D2).