INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LA LIGA

VIDEO Spectacol total în La Liga » Atletico Madrid, victorie în minutul 89 într-un meci cu 7 goluri

Atletico, victorie dramatică împotriva lui Getafe. Foto: Guliver/GettyImages

Articol de GSP - Publicat duminica, 13 februarie 2022 10:06 / Actualizat duminica, 13 februarie 2022 12:08

Atletico Madrid a câștigat acasă cu Getafe, scor 4-3, într-un meci din etapa cu numărul 24 din La Liga, marcând golul victoriei în minutul 89.

Trupa lui Simeone a obținut o victorie importantă care o apropie la 15 puncte de primul loc ocupat de rivala Real Madrid, după ce „galacticii” s-au împiedicat de Villarreal, scor 0-0.

Villarreal - Real Madrid 0-0 » Remiză spectaculoasă în La Liga
SPANIA

Atletico Madrid, victorie în minutul 89 cu Getafe

Atletico a început în ofensivă meciul și până în minutul 30 avea deja 2-0. Correa (19) a reluat balonul în plasă din 6 metri, după o bâlbâială în apărarea lui Getafe, în timp ce Cunha (27) a înscris cu un șut din doi metri. Scorul putea fi 3-0, însă Luis Suarez a irosit un penalty în minutul 9.

Getafe a revenit însă formidabil și a întors rezultatul în 12 minute. Borja Mayoral (30) a deviat perfect din 6 metri șutul ratat al lui Jankto, apoi Unal a transformat impecabil două lovituri de pedeapsă în minutele 37 și 42.

În prelungirile partidei, Correa a restabilit egalitatea cu o lovitură de cap din 6 metri.

Atletico, victorie obținută dramatic

Repriza secundă a început cum nu se putea mai rău pentru echipa lui Simeone. Felipe, fundașul central, a fost eliminat după o oră de joc, în urma unui fault dur petrecut chiar în fața arbitrului. O talpă pusă direct pe coastele lui Arambarri!

Trupa lui Diego Simeone a ajuns la 39 de puncte în 23 de meciuri jucate și a urcat momentan pe locul 4, ultimul ce duce în Liga Campionilor. Barcelona este pe poziția a cincea, la o lungime sub madrileni, dar cu un meci în minus disputat.

VIDEO Rezumat Atletico Madrid - Getafe

Citește mai multe știri din fotbalul internațional:

Chelsea a câștigat Campionatul Mondial al Cluburilor » Victorie dramatică în finala cu Palmeiras

Revoltă la Galatasaray: „Dați-vă jos tricourile și jucați așa!” + Fanii au cerut demisia conducerii