INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BUNDESLIGA

BUNDESLIGA // FOTO Bayern Munchen a demolat-o pe Wolfsburg și a revenit pe primul loc » Dortmund, emoții cu Stuttgart

Bayern Munchen - Wolfsburg 6-0 // foto: Reuters +9   FOTO
Bayern Munchen - Wolfsburg 6-0 // foto: Reuters

Articol de GSP - Publicat sambata, 09 martie 2019 19:06

Bayern Munchen e noul lider din Bundesliga. Bavarezii au reușit azi o victorie devastatoare, 6-0 pe teren propriu cu Wolfsburg, și au devansat-o la golaveraj pe Borussia Dortmund.

Bayern a rezolvat meciul încă de la pauză, după reușitele lui Gnabry și Lewandowski.

Formația lui Niko Kovac a fost și mai autoritară în repriza secundă și a mai înscris de patru ori. James Rodriguez a marcat în minutul 52, iar Muller, Kimmich și Lewandowski și-au trecut numele pe lista marcatorilor în ultimele 15 minute ale meciului.

Dortmund a tremurat cu Stuttgart

Borussia a învins-o cu emoții pe Stuttgart, 3-1, dar a coborât pe locul secund din cauza golaverajului sensibil inferior.

După 0-0 în primele 45 de minute, Reus a înscris din penalty în minutul 62. Kempf a egalat în minutul 71, iar ultimele 10 minute ale partidei au fost entuziasmante pentru fanii Borussiei.

Paco Alcacer a înscris golul de 2-1 în minutul 84, iar Pulisic a reușit golul 3 în al doilea minut al prelungirilor.

+10 FOTO

Cu 9 etape înainte de finalul partidei, Bayern e lider, cu 57 de puncte, și e la egalitate cu rivala Borussia, departajarea fiind făcută de golaverajul mai bun al bavarezilor.

7 puncte avans avea Borussia față de Bayern pe 2 februarie

Vezi și: Guardiola la Juventus? Ce spun apropiații lui Pep despre mutareun al bavarezilor