INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CHELSEA - TOTTENHAM 2-2

FOTO Chelsea și Tottenham au remizat spectaculos în Premier League, cu gol marcat în minutul 90+6

Chelsea și Tottenham au remizat, scor 2-2, în etapa #2 din Premier League, după ce trupa lui Conte a egalat în minutul 90+6 Foto: Imago

Articol de GSP - Publicat duminica, 14 august 2022 20:25 / Actualizat duminica, 14 august 2022 20:59

Chelsea și Tottenham au remizat, scor 2-2, în etapa #2 din Premier League, după ce trupa lui Conte a egalat în minutul 90+6.

Pe Stanford Bridge, Chelsea și Tottenham s-au întâlnit în primul derby important al noului sezon de Premier League. Gazdele au avut prima ocazie mare în minutul 19, dar șutul lui Havertz a fost respins excelent de Lloris. Din cornerul rezultat, Koulibaly a deschis scorul.

Conte și Tuchel s-au încăierat pe teren! Scene incredibile după Chelsea - Tottenham
CONFLICT

Cucurella a centrat perfect, iar fundașul central a înscris cu un voleu care l-a lăsat fără reacție pe Lloris. În repriza secundă băieții lui Antonio Conte s-au trezit și puteau egala, dar șutul lui Son a fost blocat de Mendy. Sterling a ratat și el din poziție excelentă în minutul 60.

Chelsea și Tottenham s-au anulat reciproc

+7 FOTO

Faza următoare a adus cea mai mare ocazie a meciului. Scăpat singur cu portarul, Kane a șutat însă puțin pe lângă bara din dreapta portarului. Oaspeții au egalat totuși în minutul 68. Hojbjerg, cu un șut plasat din interiorul careului, l-a învins pe Mendy.

Egalitatea nu a durat decât 10 minute, Chelsea marcând din nou. Reece James a punctat din pasa lui Sterling. La ultima fază a meciului, Tottenham egalat miraculos, prin Kane, care a înscris cu capul din corner și cele două echipe și-au împărțit punctele. Imediat după gol, Tuchel și Contra s-au încăierat și au fost eliminați de arbitru.

FINAL » Chelsea - Tottenham 2-2

Chelsea - Tottenham, echipe de start:

CHELSEA: Edouard Mendy - Reece James, Thiago Silva, Kalidou Koulibaly - Loftus-Cheek, N'Golo Kante, Jorginho, Marc Cucurella - Mason Mount, Kai Havertz, Raheem Sterling.
ANTRENOR: Thomas Tuchel

TOTTENHAM: Hugo Lloris - Cristian Romero, Eric Dier, Ben Davies - Emerson Royal, Rodrigo Bentancur, Pierre-Emile Hojbjerg, Sessegnon - Dejan Kulusevski, Heung-min Son - Harry Kane
ANTRENOR: Antonio Conte

Furie la Manchester! Ten Hag: „E un rahat. Am aruncat planul la gunoi!” » United, pe ultimul loc după 30 de ani
ANGLIA
Barcelona, pas greșit în prima etapă din La Liga! 3 goluri anulate pentru ofsaid
BARCELONA - RAYO VALLECANO 0-0